banner333

banner309

Zigana'nın Kar Olmayan Zirvesinde Kış Şenliği

Gümüşhane'nin Torul İlçesi'nde 7'nci Kış Şenliği', 2000 rakımlı Zigana Dağı'nda yapıldı. Zirvede kar olmadığı için bazı yarışmalar ve gösteriler iptal edildi.

Gümüşhane 24.02.2014, 10:04 24.02.2014, 12:07
Zigana'nın Kar Olmayan Zirvesinde Kış Şenliği
banner400

Torul Kaymakamlığı'nca düzenlenen şenliğe Gümüşhane Vali Yardımcısı Cahit Karatepe, İl Emniyet Müdürü Ahmet Can, Torul Kaymakamı Recai Karal, TorulBelediye Başkanı MHP'li Selami Bostan ile halk oyunları ekipleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kar olmamasından yakınan Torul Kaymakamı Recai Karal; "Şenliğimiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kar engeline takıldı.

Maalesef bu yıl da kar yok. Muzaffer Demirhan Kayak Yarışmaları ve meşaleli kayak gösterilerini iptal etmek zorunda kaldık. Kış Şenliğii'ni, yayla şenliğine dönüştürerek kutlamayı planlıyoruz. Kar olmayınca bazı etkinlikleri iptal etmek zorunda kaldık." dedi.


Şenlik kapsamında Gümüşkayak Tesislerinde düzenlenen, 'Zigana Endemikleri ve Zigana Eko Kültürü Resim Sergisi'nin açılışı yapıldı. Zigana Coğrafyası Derneği Başkanı Savaş Aydın Zigana resimleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi SürmeneDeniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz ise Zigana'nın eko kültürü ile ilgili olarak sunum yaptı.


Karın az olduğu kayak pistinin bir kısmında şenliğe gelenler kızaklarla kaydı, Artvinve Gümüşhane Halk Oyunları ekipleri gösteriler gerçekleştirdi. Trabzon'dan gelen üç sporcu da yamaç paraşütü gösterisi sundu. Zigana'nın kar olmayan zirvesinde yapılan Kış Şenliği, yöresel sanatçıların söylediği Karadeniz türküleri ile sona erdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52