banner333

banner309

Yılın Son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane’de 2020 yılının son İl Koordinasyon kurulu toplantısında Bahçecik barajından, Harşit Çayı ıslahına, Çakırgöl’den karayolları yatırımlarına birçok konu görüşüldü.

Gümüşhane 16.10.2020, 17:10
Yılın Son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
banner400

Gümüşhane’de 2020 yılının son İl Koordinasyon kurulu toplantısında Bahçecik barajından, Harşit Çayı ıslahına, Çakırgöl’den karayolları yatırımlarına birçok konu görüşüldü.

Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında 2020 yılının 4.dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen ve pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Taşbilek, 30 Eylül 2020 tarihi itibariyle Gümüşhane’de proje tutarı 7 milyar 515 milyon TL olan 185 proje bulunduğunu, kuruluşlar bazında en fazla yatırım harcamasının 644 milyon 76 bin TL ile Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından, sektörler bazında en fazla yatırım harcamasının 714 milyon 76 bin TL ile Ulaştırma-Haberleşme sektöründe yapıldığını söyledi.

Toplam 185 projeden 12’sinin tamamlandığını, 109 projenin devam ettiğini kaydeden Vali Taşbilek, KÖYDES ve DOKA destekleri hakkında da kısa bilgiler aktardı.

Toplantıda konuşan DSİ 22.Bölge Müdürlüğü yetkilisi Kelkit’in 50 yıllık rüyası olan ve su tutulan Sadak Barajının sulama projesinde yüzde 96 gerçekleşme olduğunu, kamulaşmaya takılan 2-3 noktayı aştıkları anda projeyi tamamlayacaklarını, Gümüşhane kent merkezine içme suyu sağlayacak olan Bahçecik barajında ise yüzde 38 fiziki gerçekleşme olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini söyledi.

DSİ yetkilisinin ardından söz alan Belediye Başkanı Ercan Çimen, biran önce Bahçecik barajını bitirilmesi gerektiğine vurgu yaparak “2020 yılında halen keson kuyulardan içme suyu alıyoruz. Biran önce bitmesi gerekiyor buranın. 7 yıldır aynı şeyi söylüyoruz. Bunu çözmek lazım. İl merkezindeki dere ıslahlarının bir kısmı yapıldı. Kanalizasyon hattını koyduk. Çok az kısım kaldı ama şunu bitirmemiz lazım. Bölgede bir kargaşa var. Bakan bey talimat verdi ama olmuyor. Biran önce bu işlerin hızlandırılması gerekiyor” dedi.

Vali Kamuran Taşbilek ise Giresun’da yaşanan afetlerin temel sebeplerinden birisinin dereler olduğunu vurgulayarak, “Hem Karayollarına hem DSİ’ye hem de gerekli kurumlarımıza dere yataklarında, yol kenarlarında oluşan şevlerdeki sıkıntıların temizlenmesiyle ilgili yazımız var. Bunu takip etmelisiniz. Gümüşhane’de ciddi hizmetleriniz var ama birisi şehrin estetik dokusu için önemli olan Harşit Çayı ıslahı hem de içme suyu konusunda acil çalışmalar yapılması gerekiyor. Göller, göletler, tüneller, yaylalar şehri Gümüşhane’de bu hizmetler için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bahçecik barajı ve Harşit ıslahı üzerinde çok çalışmamız lazım” diye konuştu.

Toplantıda söz alan bir gazeteci ise Gümüşhane sınırlarındaki Çakırgöl’den Trabzon’a su alınmasıyla ilgili “Buradan Trabzon Büyükşehir Belediyesi su aldı. İl Genel Meclisi’nin bu konuda alamayacağına dair bir kararı var. Gümüşhane’nin su ihtiyacı var niye oradan su alınmıyor?” sorusuna Vali Taşbilek, “Orada yaşanan gelişmeyle ilgili arkadaşlarımıza raporları tutturduk. Trabzon Büyükşehir Belediyesine de gerekli uyarı yazılarımızı da yazdık. Onun haricinde hukuki altyapısı neyse onu da takip edeceğiz. İşin sistem içerisinde yürümesi, kural içerisinde, nizam içerisinde yürümesi herşeyin başıdır” şeklinde cevap verdi.

Karayolları 10.Bölge Müdür Yardımcısı Serdar Ateş, 2003 yılına kadar 1 kilometre olan Gümüşhane’deki bölünmüş yol ağının 2020 yılı itibariyle 120 kilometreye ulaştığını belirterek, kurum olarak hedeflerinin 2023 yılına kadar 150 kilometreye çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Toplantıya Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, yatırımcı kamu kuruluşlarının bölge ve il temsilcileri ile kurul üyeleri katıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53