banner333

banner309

Vali Yavuz, “Burada bir gümüş çarşısı oluşturulmalı

Gümüşhane İl Genel Meclisi Toplantısı Vali Yücel Yavuz’un başkanlığında, Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Genel Meclisi Üyeleri ve kamu kurum müdürleri katıldı.

Gümüşhane 08.01.2015, 08:12 08.01.2015, 08:14
Vali Yavuz, “Burada bir gümüş çarşısı oluşturulmalı
banner400
 Toplantıda bir konuşma yapan Vali Yavuz, Türk idari sisteminde var olan İl Özel İdarelerinin, makine ekipmanlarını, mali kaynaklarını ve insan kaynaklarını kullanmak suretiyle, merkezi idare ile işbirliği içerisinde, kendi iline en güzel şekilde hizmet etme gayretinde olduğunu söyleyerek, “Gümüşhane’de seçim sistemine dayalı olarak yapılan demokratik, şeffaf ve tam katılımcı anlayışla gerçekleştirilen seçimler sonucunda, oy kullanma yeterliliğine sahip bütün vatandaşlarımızın, il genelinde kendilerini temsil etmeleri amacıyla seçtiği siz değerli arkadaşlarımız ve merkezi idarenin, Gümüşhane’mizde vatandaşlara en iyi şekilde hizmet edilmesi için görevlendirdiği bütün kurum amirlerimiz ve acizane bütün bunlara vaziyet etsin diye görevlendirilen bendeniz, tam bir görev anlayışı içerisinde bize verilen görevleri ve sorumlulukları da zorlamak suretiyle, en iyisini nasıl yaparız, insanımıza daha iyi nasıl hizmet ederiz anlayışı içerisinde, çok güzel bir ahenkle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

 Vali Yavuz, acı ve tatlı hatıralarıyla 2014 yılının geride kaldığını belirterek, “Kamu kaynaklarının aktarımı ve bunların yerinde kullanımı konusunda çok iyi niyetli ve çok iyi bir anlayışla, hizmete odaklanmış görev bilinci içerisinde, bütün atanmış ve seçilmiş arkadaşlarımızın ahengi net bir şekilde görülmektedir. Bu manada hepinize teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Gümüşhane’nin, şu anda bulunduğu konumdan çok daha fazlasını hak ettiğine değinen Vali Yavuz, Gümüşhane’nin bugün itibariyle neden daha iyi bir yerde olmadığı konusunda herhangi bir kişinin kusurunu, kastını veya ihmalini aramakla zaman ve enerji harcamanın da anlamlı olmadığını söyleyerek, “Tespit edebildiğim kadarıyla, muazzam bir potansiyelin üzerindeyiz, çok iyi bir enerji birikimi var. Bunu çok sistemli ve mantıklı şekilde hayata geçirebilirsek, belki 40-50 yıllık gecikmeyi telafi edecek işlere imza atmak mümkün. Bu bağlamda, 2015 yılında, yeni yönetim anlayışına uygun olarak yeni bir vizyon, misyon ve mantaliteyle ülkemizi, dünyamızı iyi okumak zorundayız. Hiçbir mazeret üretmeden, Gümüşhane’mize atılım yaptıracak neler yapılabileceğinin gayreti içerisinde olmalıyız. Bu anlamda İl Genel Meclisimize çok önemli görevler düşmektedir. Sizlerden gelen talepler, bizim mesleki birikim ve meslektaşlarımızla istişarelerimiz sonucunda ortaya koyduğumuz bir takım fikirler,  farklı ne yapabiliriz, sıra dışı ne yapabiliriz şeklinde bir anlayışla olaylara baktığımızı gösteriyor.” dedi.

Vatandaşın vergisinden, alın terinden ve emeğinden artırılarak oluşturulan bütçeyle vatandaşa en iyi ve kaliteli hizmetin verilmesi gerektiğini söyleyen Vali Yavuz, İl Özel İdaresinin 2015 yılı bütçesinin yaklaşık olarak 30 milyon TL olduğunu ve bütçedeki her kuruşun hesabını vermekle de vatandaşa en iyi hizmeti sunmakla da yükümlü olduklarını belirterek, “Yaptığımız işi iyi düşünüp yapmalıyız ve bir kere yapmalıyız. Gümüşhane İl Özel İdaresinin bina, teçhizat ve makine parkı dört dörtlük olmalı. Tasarruf şart ama tasarruf demek kaliteden taviz vermek anlamına gelmez.  Özel idaremizin performansıyla ilgili, profesyonel bir firmaya, genel olarak özel idaremizde neyimiz eksik, neyimiz fazla tespit ettirmeliyiz. İl genelinde üretilen hizmetin neresinde ne aksama var, bütün bunlara profesyonel bir gözle baktırmalıyız. İl Özel İdaresi olarak, vatandaşımıza sunmakla yükümlü olduğumuz alt yapı hizmetleri konusunda en ufak bir taviz vermeksizin, çok daha kaliteli ve artan oranda bir hizmet verme anlayışımız var ama artık sıra dışılık, ezber bozma, rutinin dışına çıkma ve kabuğu kırma anlamında çalışmalar da yapmalıyız. Bu konuda cesur, atak ve ekonomik olmalıyız” şeklinde konuştu.

Vali Yavuz, Gümüşhane’nin bugünkünden çok daha iyi bir yerde olmasının önündeki en büyük engel olan ulaşım sorununun halledilmek üzere olduğunu vurgulayarak, “Gümüşhane’ye dışardan gelen ama artık Gümüşhaneli olan birisi olarak söylüyorum ki, Gümüşhane’nin tanıtıma ihtiyacı yok, zaten kendini ispatlamış bir memleket. 600 bine yakın Gümüşhaneli, gerek ülkemizde gerek ülkemiz dışında kendini ispatlamış durumda. Herhangi bir Gümüşhaneli vatandaşımız, bu ülkede olumlu algı dışında bir konuyla yâd edilmiyor. Buradan hareketle, bacasız sanayi dediğimiz turizmi, üniversite öğrenci profili ve portföyüyle entegre ettiğimiz zaman, burada ekonomik çark çok hızlı bir şekilde dönmeye başlayacaktır. Gümüşhane’de, benim memleketim olan Safranbolu benzeri bir hareketi başlatıp, çok kısa zamanda ilimizi ziyaret edilen bir yer haline getirmek durumundayız. İl Özel İdaresi olarak, İl Genel Meclisimizin de alacağı kararlar çerçevesinde bu konuda bir başlangıç yapmak zorundayız. Süleymaniye Mahallesi, temel başlangıç noktamızdır. Üç din bir arada yaşadıysa, Bartholomeos oraya gelip ziyaret ettiyse orada müthiş bir potansiyel var demektir. Büyük bir enerji birikiminin üzerindeyiz. Bunu harekete geçireceğiz. Bunu da il genel meclisi yapacak. Sürdürülebilir sistemli bir çalışma temposuna gireceğiz. Hedefe yönelik, kısa zamanda sonuç alıcı kararlar ve faaliyetler dönemine gireceğiz.” dedi.

Gümüş sektöründe Beypazarı ve Mardin gibi bir pazar oluşturulabileceğini ve vatandaşlarımıza ekonomik anlamda birebir katkı sağlanabileceğini söyleyen Vali Yavuz, “Burada bir gümüş çarşısı oluşturulmalı. Gelen turistler o pasaja gelerek gümüş ürünleri almalı ve Gümüşhane ekonomisine doğrudan katkı sağlamalı. Ama şu anda gümüş üretemiyoruz. Bu konuda aktif, dinamik ve ses getirici hızlı bir çalışma temposuna girmeliyiz. Gümüşhaneli vatandaşlarımız çok daha konforlu, çok daha müreffeh bir yaşam ortamı istiyor ve bunu hak ediyor.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51