banner333

banner309

Vali Mayda Avusturya Temaslarını Değerlendirdi

Gümüşhane Valisi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Dr. Yusuf Mayda, geçtiğimiz hafta Avusturya’da düzenlenen ve 9 ayrı ülkeden temsilcilerin katıldığı ‘Kayak ve Dağ Bölgelerinin Pazarlanması ve Tanıtımı’ çalıştayını değerlendirdi.

Gümüşhane 23.02.2013, 14:57
Vali Mayda Avusturya Temaslarını Değerlendirdi
banner400

 Valilik toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelen Vali Mayda, çalıştayı Gümüşhane’den birlikte gittiği İl Genel Meclisi Başkanı Sebahattin Çobanoğlu ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay’la birlikte değerlendirdi.

Vali Mayda, temaslar sırasında kış ve dağ turizmi ile ilgili bazı dersler çıkararak çeşitli bağlandılar kurduklarını söyledi. Artvin Valisi, Artvin Belediye Başkanı, Rize Valisi, Rize İl Genel Meclis Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, DOKA Uzmanları, Avusturya’nın Türkiye Büyükelçilik Uzmanları, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ile heyet olarak kış turizmi ile ilgili görüşmeler yapıp, çalıştaylara katıldıklarını ve incelemelerde bulunduklarını ifade eden Vali Mayda, Uluslararası Kayak Federasyonu Başkanı Gianfranko Kasper ile de görüştüklerini kaydetti.

Ziyarette Türkiye’yi ve Doğu Karadeniz’i tanıttıklarını belirten Vali Mayda, bölgede yatırımcıların en fazla dikkati çektiği konunun çocuklar olduğunu belirtti. Vali Mayda, “Tatile giden ailelerin bütün kaygısı çocuklardır. Çocuklara özel düzenlemeler yaptılar. Oyun parkları, yürüyüş bantları yapmışlar. Böylelikle ailenin tüm bireylerini ağırlayabildiklerini, çocuklarında bundan sonra tatil deyince hep o bölgeyi akıllarında canlandırmasını sağlıyorlar.” diye konuştu.

Gümüşhane ölçeğinde yapılması gerekenler noktasında planlarını da anlatan Vali Mayda, “Zigana dağına artık yapay kar tesislerini kurmamız gerek. Orada sürekli kayak yaptırmamız lazım. Birde Süleymaniye-Canca Kalesi-Karaca Mağarası arasında seçilecek noktaya teleferik sistemini devreye sokmamız gerek. Bunların bağlantılarını yaptık. 2 milyon lira civarında kaynak bulabilirsek oradaki izlenimleri gerçeğe dönüştürebiliriz.” dedi.

Vali Mayda, sınırları zorlayıp, hep olanın biraz daha ötesini yapmak için gayret edeceklerini belirterek, bu noktada sadece devletin değil, özel sektör ve yabancı sermayenin de bölgeye çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve “Onlar dağı engel olarak görmüyorlar. Bizde görmeyeceğiz. Bizim yaylalarımızı düşününce niçin bu turizm bizde de olmasın diye hayıflandık. Bizde malzeme var ama kullanılması gerekiyor. Sahip olduğumuz değerleri iyi kullanmamız gerek. Dağları güzelce pazarlıyorlar. Biz niye yapamıyoruz? 400’ün üzerinde yaylamız var. Bunları pazarlamamız lazım. Bunun için sadece bir planlama ve organizasyon gerekiyor.” diye konuştu.

Avusturya’da Alpler’de yaptıkları incelemelerde dağların engel olmadığını tam tersine avantaja dönüştürüldüğünü dile getiren Vali Mayda, şunları söyledi: “İnsanlar şartları zorluyor. Bazı dezavantajlar iyi bakarsanız sizi tekel haline getirebiliyor. Bizlere orada sunum yapan tüm ekibi Gümüşhane’ye davet ettik. Ziganamız, Süleymaniyemiz ve Çakırgölümüzde gerekli çalışmaları da yaptıracağız. İnsanlar hep farklılık istiyor. Bizde bu konuda çalışmalar yaptıracağız. Hepsini entegre düşünüyoruz. Sadece kara yatırım yapmayacağız. Alternatifler düşüneceğiz” dedi. Gümüşhane'nin eski yerleşim yeri Süleymaniye Mahallesinde tarih ve kış turizmini bir arada gerçekleştirecek olan projeyle ilgili önümüzdeki günlerde müjde vereceklerini kaydeden Vali Mayda, Artabel Tabiat Parkı, yaylaları ve Süleymaniye'nin iyi pazarlanması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51