banner333

banner309

Türkiye'nin Aşıklarından Gümüşhane'ye Unutulmaz Bir Gece

Türkiye’de aşıklık geleneğinin yaşayan devleri ilimizde vatandaşlara unutulmaz bir konser verdi. 9 sanatçı 3,5 saat boyunca Gümüşhanelilere doyumsuz anlar yaşattı.

Gümüşhane 18.02.2013, 15:26
Türkiye'nin Aşıklarından Gümüşhane'ye Unutulmaz Bir Gece
banner400
 Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü nedeniyle Belediyemiz tarafından organize edilen program Atatürk Kültür Merkezinde icra edildi.

Yaklaşık 3,5 saat süren programı Vali Yardımcısı Cahit Karatepe, Belediye Başkan Yardımcılarımız Bilal Özdener, Şevki Aşkın, Gümüşhane Gazeteciler Deneği Başkanı Yusuf Sadık, Belediye Meclis Üyeleri, kamu kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş izledi.

Gümüşhaneli Aşık Yüksel Ülkeroğlu’nun sunumu ile gerçekleşen programda Aşık Kul Nuri, İhsan Yavuzer, Rahim Sağlam ve Aşık Süphani gibi Türkiye’de aşıklık geleneğinin yaşayan devlerinin yanı sıra Aşık Murat Şekerli, Halil Soydaş, Metin Şimşek ve Selami Taşan olmak üzere 9 sanatçı sahne aldı. 

Katılımcıların programın uzun sürmesine rağmen sonuna kadar bekledikleri programda Erzurum, Bayburt, Erzincan ve Gümüşhaneli aşıklar bir araya gelince atışma ve taşlamalarda da eğlence doruk noktasına ulaştı.

Gümüşhaneli Aşık Kul Nuri’nin 3.Ordu parçasını seslendirmesi, İhsan Yavuzer’in de yakın zamanda kaybettiği eşi ile ilgili parçalar seslendirmesi salonda bulunanları duygulandırırken, final bölümünde Aşık Kul Nuri, Aşık Süphani, İhsan Yavuzer ve Rahim Sağlam dörtlü atışma yaptı.

Programda konuşan Aşık Kul Nuri, Türkiye’de sanat piyasası çok olduğunu fakat aşıkların yerinin de bir başka olduğunu belirterek, “Sanat piyasasında herkes aynı türküleri söylüyor, ama aşıklar hep ayrı türküler söyleyip, ayrı konuları işliyor. İşte aşıkların farkı orada.” dedi. 

Programın sonunda aşıklara Vali Yardımcısı Cahit Karatepe ve Belediye Başkan Yardımcıları Bilal Özdener ile Şevki Aşkın tarafından çiçek verildi.
Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50