banner333

banner309

Tarihi Evi Olana Fırsat

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, mülkiyetinde tescilli kültür varlığı bulunduran gerçek ve tüzel kişilerin taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımı için Kültür ve Turizm Bakanlığının hibe nakdi yardımda bulunduğunu söyledi.

Gümüşhane 26.11.2013, 08:44 26.11.2013, 08:48
Tarihi Evi Olana Fırsat
banner400

 Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, mülkiyetinde tescilli kültür varlığı bulunduran gerçek ve tüzel kişilerin taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımı için Kültür ve Turizm Bakanlığının hibe nakdi yardımda bulunduğunu söyledi.Yaptığı açıklamada tescilli kültür varlığı bulunan gerçek ve tüzel kişiler için 2014 yılı proje uygulama (Restorasyon) yardımları için son müracaat tarihinin 27 Aralık 2013 olduğunu hatırlatan Yalçın, il genelinde toplam 59 sivil mimari yapı bulunduğunu söyledi.Yalçın, 2010-2013 tarihleri arasında proje yardımına müracaat eden toplam 11 hak sahibine 109 bin 18 lira ve proje uygulama yardımına (restorasyon) müracaat eden 6 hak sahibine toplam 260 bin lira hibe yardımı sağlandığını belirterek, “İlimizde eski konakların restorasyonunun yapılması hem mülk sahipleri açısından, hem Gümüşhane’nin özgün mimarisinin ortaya çıkarılması açısından hem de, Gümüşhane konaklarının il turizmine sağladığı katkı açısından çok önemlidir. Bu konaklar aynı zamanda insanımızın kültürel ve sosyal hayatına da katkı koymaktadır. Mülk sahipleri yapacakları restorasyonda tescilli kültür mirasını ilimizin turizmine katkı sağlayacak bir başka şekilde de projelendirebilirler.” dedi.Gümüşhane’de gerçek ve tüzel kişilere ait olan 59 taşınmaz kültür varlığından restorasyonu tamamlanan 12 adet tescilli sivil mimari mevcut olduğunu hatırlatan Yalçın, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hibe şeklinde sağlanan bu yardımların şans olarak algılanarak fırsata dönüştürülmesini istedi.
Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (1)
İsa YILMAZ 11 yıl önce
Biz bu konuyu o zamanki valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu zamanında dile getirmiştik.
Sanırım T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gümüşhane İl kültür ve Turizm Müdürlüğümüz yeni uyanmakta. Ama zararın neresin dönülürse kardır.
Bu uygulama ile bir çok il ve ilçede güzel sonuçlar alındı.
Bu çalışmanın uygulanabilir hale gelebilmesi için tescilli mülk sahipleriyle, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilendirme toplantıları yapmalıdır.
Tabi asıl proje olan Süleymaniye (Eskişehir) Mahallesi unutulmamalı, unutturulmamalı….
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51