banner333

banner309

Şeker'den soba zehirlenmesi uyarısı

Gümüşhane Belediyesi İtfaiye Müdürü Harun Şeker, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan soba zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.

Gümüşhane 13.11.2015, 08:00 13.11.2015, 08:01
Şeker'den soba zehirlenmesi uyarısı
banner400

Şeker, yaptığı açıklamada, ısınma ihtiyaçlarını sobadan sağlayanların kömür kullanımı konusunda dikkatli olmaları gerektiğini kaydederek, "Zehirlenmelerin temel sebebi bacaların içinde dumandan dolayı oluşan ziftin yanmasıyla birlikte çıkan dumanın eve sızmasından kaynaklanabiliyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın baca temizliğini yapmaları en öncelikli önlemdir" dedi.

Baca temizliği ve kaliteli kömür kullanılması gerektiğini ifade eden Şeker, "Vatandaşlarımızın yatmadan önce sobaya kömür atmamaları gerekiyor. Soğuk kış günlerinde halkımız sobayı doldurup ondan sonra uykuya geçiyor. Bu da rüzgarlı havalarda bazen ölümle sonuçlanan soba zehirlenmelerine neden oluyor. Rüzgarlı havalarda sobadan sızan karbonmonoksit gazı can alıyor. Bu nedenle sık sık baca temizliği yapılmalı, bacaların çekiş gücü iyi ayarlanmalı. Bacalar sık sık kontrol edilmeli. Sobaların havalandırma delikleri kontrol edilmeli. Ortama karbonmonoksit gazı sızıp sızmadığı kontrol edilmeli. Mide bulantısı, baş ağrısı ve bilinç kaybı gibi zehirlenme belirtileri baş gösterdiği zaman ilk yardım tedavisi uygulanarak 112 Acil Servis aranmalı. Ayrıca İtfaiye olarak baca temizliği konusunda vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Ulaşılması zor bacalara merdivenli aracımız ile takviyede bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın bu konulara önemle titizlik göstermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52