banner333

banner309

Mikro İşletmeler Destek Paketi Açıklandı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketinin hayata geçirildiğini söyledi.

Gümüşhane 02.11.2020, 17:44
Mikro İşletmeler Destek Paketi Açıklandı
banner400

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketinin hayata geçirildiğini söyledi.

Başkan Akçay, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından açıklanan Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ niteliğindeki işletmelere başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetlerinin karşılanmasının hedeflendiğini belirtti.

Mikro İşletmeler Destek Paketi’nin kamu bankaları tarafından hayata geçirildiğini kaydeden Akçay, “Pandemi süreci ile birlikte başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetlerinin karşılanması konusunda zor zamanlar geçiren KOBİ’lerimizin bu sıkıntılarını bir nebze olsun rahatlatacağını düşünüyorum. Kamu bankalarımız tarafından açıklanan Mikro İşletmeler Destek Paketinde, Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmalar yararlanabilecektir. 1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacaktır. Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90’lık kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecektir. Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49