banner333

banner309

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta?

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta?

Gümüşhane 20.08.2018, 20:15 20.08.2018, 20:20
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta?
banner400

Gümüşhane’de 21 Ağustos Salı günü başlayacak olan Kurban Bayramı için bayram namazı saati belli oldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinde yer alan duyuruya göre Gümüşhane kent merkezinde Kurban Bayram namazı saat 06.19’da, Kelkit ilçesinde 06.20’de, Köse ilçesinde 06.19’da, Kürtün ilçesinde 06.20’de, Şiran ilçesinde 06.21’de ve Torul ilçesinde 06.20’de kılınacak.

Bayramın ilk günü gerçekleştirilecek olan resmi bayramlaşma programı ise bu kez 07.00'da Belediye binası yanındaki Fatih Parkında gerçekleştirilecek. Ardından polis merkezi, İl Jandarma Komutanlığı, İtfaiye Amirliği, 112 Acil Çağrı Merkezi, Akçakale Polis Noktası, Devlet Hastanesi, Balyemez Konağı Polis Noktası ziyaretlerinin ardından 10.30'da Belediye Mezbahanesinde kurban kesimi ve ikramı gerçekleştirilecek.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.

Ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.

Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir.
 

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:00
Güneş 04:51
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:48
Yatsı 21:30