banner333

banner309

Karaca Mağarası 120 Bini Aşkın Misafir Ağırladı

Gümüşhane'nin Torul ilçesi sınırlarında bulunan dünyaca ünlü damlataşı mağarası Karaca Mağarasında tüm zamanların ziyaretçi rekoru kırıldı. Mağarayı bu sezon 120 bini aşkın yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Gümüşhane 18.12.2019, 18:25 27.12.2019, 09:52
Karaca Mağarası 120 Bini Aşkın Misafir Ağırladı
banner400

Karaca Mağarasının büyülü ortamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Valimiz Sayın Kamuran TAŞBİLEK, Karaca Mağarası’nın Gümüşhane’nin çok önemli bir değeri olduğunu söyledi.
Bahar aylarına kadar kapalı kalacak mağarada düzeltilmesi gereken hususlarla ilgili çalışmaları Gümüşhane Üniversitesi’nin teknik ve bilimsel destekleriyle planlayacaklarını kaydeden Sayın Valimiz, “İnşallah kapalı dönem itibariyle önümüzdeki sezona mağaramızı en iyi şekilde hazırlayabilmek için gerekli bütün çalışmaları yapacağız. Karaca Mağarası ilimizin en önemli turistik değerlerinden ve en önemli kültür merkezlerinden birisi. Çok özellikli bir alanımız. İnsanlığın hizmetine sunduğumuz ve Gümüşhanemizin tanıtımı noktasında bizim için çok kıymetli bir mekan. 2001 yılında ziyarete açılan mağaramız artan oranda ziyaretçisiyle bir ivme yakaladı” diye konuştu.

Bu sezon tüm zamanların rekorunu kırarak 120 binin üzerine çıkan ziyaretçi sayısına ulaştıklarını ifade eden Sayın Valimiz, “Bu rakamlar hem bizleri çok mutlu etti hem de ilimize gelip, şehrimizi ve değerlerimizi tanımak isteyen insanlar açısından çok önemli bir destinasyon olduğunu ispat etti. Bu yılı geçtiğimiz yıla oranladığımızda yaklaşık yüzde 12 civarında bir artış söz konusu."diye konuştu.

Karaca Mağarasının Gümüşhane için çok önemli olduğunu ifade eden Sayın Valimiz, “Burayı sürdürülebilir bir şeklide gerek ülke içinden gerekse yurtdışından gelen misafirlere sunabilmek, tanıtabilmek noktasındaki sorumluluğumuzun gereğini, inşallah bu kapalı dönemde bilimsel destek alarak, özel çalışmalarla, sürdürülebilir bir anlayışla  yerine getirmek arzusundayız"şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48