banner333

banner309

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97.yıldönümü Gümüşhane’de kutlandı

Gümüşhane’de İstiklal Marşı'nın kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

Gümüşhane 13.03.2018, 12:00 13.03.2018, 11:24
İstiklal Marşı’nın kabulünün 97.yıldönümü Gümüşhane’de kutlandı
banner400

Gümüşhane’de İstiklal Marşı'nın kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

Gümüşhane Kültür Merkezinde düzenlenen ve Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy temalı resim sergisinin açılışıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı okulun tarih öğretmeni Hüseyin Türkfiliz gerçekleştirdi. 

Vatan, millet ve bayrak sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşının milletin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir eser olduğunu kaydeden Türkfiliz, İstiklâl Marşının yazıldığı zaman diliminin milli mücadelenin en kritik dönemi olduğunu belirterek, “Türk milleti bu günlerde korku, ümit, ümitsizlik, zafer ve sevinç duygularını, heyecanlarını arka arkaya ve birbirine karışmış halde yaşıyordu. İşte İstiklâl Marşında bu duygular çok güzel yansıtılmıştır. Bu manzume ile Türk milleti var olma imanını, azmini ve iradesini yeniden bulmuştur. Ancak marş yalnızca yazıldığı kara günlerin değil, tam aksine Türk millî varlığının ezel ebet çizgisindeki kaderinin marşıdır ve Türk milletinin üstün meziyetlerine, kutsal değerlerine, onun büyük tarih macerasına tutulmuş bir ayna gibidir. İstiklâl Marşı ümit ve cesaret şiiridir. İstiklâl Marşında en çok ortaya konan değerler istiklâl fikrine bağlılık, hakka tapma, hürriyet ve imandır. Bayrak bağımsızlığın sembolüdür. O, her evin ocağında alev alev parlayan bir ateş gibidir. Dolayısıyla aile ile vatan arasında derin bir bağın varlığı bu manzumede ortaya konmuştur” dedi.

Türkfiliz, İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hakim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir adamı, inandığını söyleyen, söylediğine inanan, ‘Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın’ diyen ve bunun için yaşayan örnek karakterli bir vatan evladı olduğunu da sözlerine ekledi.

Şiir dinletisi ve 12 Mart İstiklal Marşı oratoryosuyla sona eren program bitiminde görev alan tüm öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Akif’in çok büyük bir şair ve yazar olduğunu belirterek, “Biz Türk milleti olarak asker ve ordu bir milletiz. Tarihimiz boyunca emperyalist emellerle bir ülkenin topraklarını fethetme gibi bir yaklaşımımız olmadı. O ülkelerin enerji kaynakları, petrolü, madeni için değil idealler, kızıl elma ülküsü adına oralarda bulunduk, İslam coğrafyasını, İslamiyet’in güzelliklerini yaymak ve tebliğ etmek maksadıyla o coğrafyalarda bulundular. Allah bir daha bu ülkeye İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Programa Vali Memiş’in yanısıra Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İYİ Parti İl Başkanı Ali Ateş, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Fahri Yalçın, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


 

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38