banner333

banner309

İl Hayat Boyu Öğrenme ve Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane Vali Yardımcısı Mustafa Pala başkanlığında İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı yapıldı.

Gümüşhane 17.09.2021, 11:20
İl Hayat Boyu Öğrenme ve Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Yapıldı
banner400

Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, Kamu Kurum Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Mustafa Pala, İlimizde Halk Eğitimi Merkezleri vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda kursların açılmakta olduğunu, Halk Eğitimi Merkezlerinin İŞKUR ile işbirliği içinde kursların açılmasının kurslar ve kursiyerler açısından verimli olduğunu söyledi. İlimizin okuma-yazma oranının yeteri seviyede yüksek olmadığını belirterek bu konuda alan tarama çalışmaları ile en yüksek seviyeye ulaştırılmasını, kurslara vatandaşlarımızın fazlaca kayıt yaptırdıklarını ama sonuç olarak  kursu bitirenlerin çok az olduğunu ifade ederek bu konuda gerekli yönlendirmelerin yapılmasını ve Destekleme Yetiştirme Kurslarına daha önceki yıllarda da mezun olan öğrencilerimizin kayıtlarının yapılarak eğitimlerine destek olunmasını söyledi.

Toplantının Gümüşhane ve kurumlara hayırlı olması temennisinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci,  Vatandaşlarımızın Halk Eğitimi Merkezlerinin yaptıkları kurs ve eğitim öğretim faaliyetleri için bilinçlendirilmesi gerektiği, bunun içinde her türlü argümanın kullanılması ve vatandaşlarımızın kurumlarımıza karşı bilgi sahibi olmaları ve bu şekilde bizlere karşı özendirici çalışmaların ve tanıtımların yapılmasını, Kurslarımıza devam eden kursiyerlerimizin üretmiş oldukları ürünleri pazarlayabilmeleri ve aile ekonomisine katkı sağlayabilmeleri için gerekli çalışmaları yapacağını söyledi.

Kurslar ile ilgili katılımcılara bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci; İlimizde 234 mesleki ve teknik kurs düzenlenmiş, 3392 kursiyer belge almıştır. Genel kurslar alanında ise 111 kurs düzenlenmiş, 1154 kursiyer belge almıştır. Okuma yazma alanında ise 36 kurs düzenlenmiş, 61 kursiyer belge almıştır. İl genelinde toplamda, 346 kurs düzenlenmiş, 4887 kursiyer belge almıştır. Halk Eğitimi Merkezleri vatandaşlarımızın talepleri doğrultusuna Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün modül programları doğrultusunda kursların açılmakta olup ve gelen talepleri çoğunluğunu karşılanmaktadır. Kurslar açılırken özellikle istihdama yönelik kursların açılmasına özen gösteriyoruz. Toplantımızın ilimize ve kurumlarımıza hayırlı olması diliyoruz" dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Musa Uncu, toplantıda 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında açılan Mesleki Teknik ve Sosyal Kültürel Kursların faaliyetleri hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Hasan Taş'ın konuşmasının ardından toplantı, kurum temsilcilerinin yaygın eğitim faaliyetleriyle ilgili görüş ve önerileri, dilek ve temennilerinin gündeme alınmasının ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52