banner333

banner309

Hedefi Türkiye'nin En Büyük Ceviz Bahçesi

Gümüşhane'de pestil ve köme imalatı yapan Sebahattin Saraç, Hazine'den kiraladığı 405 dekarlık alana kuracağı ceviz bahçesiyle ceviz ithalatının önüne geçmeyi planlıyor.

Gümüşhane 05.04.2014, 10:23 05.04.2014, 10:28
Hedefi Türkiye'nin En Büyük Ceviz Bahçesi
banner400

Gümüşhane'de pestil ve köme imalatı yapan Sebahattin Saraç, Hazine'den kiraladığı 405 dekarlık alana kuracağı ceviz bahçesiyle ceviz ithalatının önüne geçmeyi planlıyor.

 

Saraç, yaptığı açıklamada Gümüşhane'de 17 yıldır pestil ve köme imalatı yaptığını ancak pestil ve kömenin ham maddesi evizin Kazakistan, Rusya, Romanya ve Ukrayna'dan ithal edildiğini belirterek,"Dışarıdan ceviz ithal edilmesinden büyük üzüntü duyuyordum. Çünkü pestil ve köme üretiminden elde ettiğimiz gelirin yarısı ithalata gidiyordu" dedi.

 

Bunun üzerine 3 yıl önce Gümüşhane'de ceviz bahçesi kurmayı planladığını anlatan Saraç, iki yıl araştırma yaptığını ve akademisyenlerden görüş alarak Gümüşhane'nin hem coğrafi yapısına hem de iklim koşullarına uygun ceviz türünü araştırdığını belirtti. Saraç araştırmalarının sonucunda Amerika'da yetiştirilen, Bandırma'da aşılı olarak satılan Chandler Franquette türünün Gümüşhane’nin coğrafi yapısı ve iklim koşullarına uygun olduğunu tespit ettiğini kaydetti.

 

Gümüşhane'nin Çamlıköy kırsalında, Hazine'ye ait 405 dekar alanı 100 yıllığına kiraladığını ifade eden Saraç, "Ceviz fidanlarının dikileceği arazide teraslama çalışması yaptım. Bandırma'dan 4 bin ceviz fidanı getirerek dikimine başladım. Dikimleri, ilimizde daha önce fidanlama çalışmalarına katılan altısı kadın sekiz kalifiye işçi ile yapıyoruz. Bir haftaya kadar 4 bin ceviz fidanının dikimini tamamlayacağım" dedi.

 

İkinci Yıldan İtibaren Ürün Alınacak

 

Gümüşhane'ye kuracağı ceviz bahçesinin sadece bölgenin değil, Türkiye'nin de en büyük ceviz bahçesi olacağını kaydeden Saraç, ikinci yıldan itibaren ürün almaya başlayacağını ve fidanların 10 yaşına geldiğinde yaklaşık 50 kilogram ceviz verecek kapasiteye ulaşacaklarını dile getirdi. Saraç sözlerini“Diktiğim ceviz türü dünyanın en ekonomik türü. İklimsel olarak da 1800-1900 rakımlara kadar yetişebiliyor. Karasal iklimi seviyor. Şu ana kadar 2 bin adet fidan dikimini gerçekleştirdik, 2 bin adet daha dikeceğiz" şeklinde sürdürdü.

 

Saraç, dikimi gerçekleştirdikten sonra damla sulama sistemini hayata geçireceğinin de altını çizdi.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52