banner333

banner309

Gümüşhanevi Hazretleri Doğduğu Yerde Anıldı

Gümüşhaneli büyük İslam alimi Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, vefatının 121.yılında doğum yeri olan Gümüşhane’de düzenlenen programla anıldı.

Gümüşhane 22.05.2014, 09:27 23.05.2014, 12:17
Gümüşhanevi Hazretleri Doğduğu Yerde Anıldı
banner400
Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği (GÜYAD) tarafından organize edilen ve Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Gümüşhanevi’yi Tanıma, Anlama ve Anma” programa Vali Dr. Yusuf Mayda, Belediye Başkanı Ercan Çimen, 23. Dönem Milletvekili Prof.Dr. Yahya Doğan, eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) ve GÜYAD Başkanı Tahsin Söğüt, dernek yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi hazretlerinin dünya çapında tanınan, bilinen ve sevilen bir zat olduğunu söyledi.

“GÜMÜŞHANE’DE Kİ HERKES GÜMÜŞHANEVİ HAZRETLERİNİ ARTIK DAHA YAKINDAN TANIYOR, ANLIYOR VE SEVİYOR “

Zamanında Osmanlı Padişahlarına yol göstermiş, en sıkıntılı zamanlarda çözüm önerileri geliştirmiş, bir yandan da tasavvufi ve ilmi çalışmalar yapmış olan Gümüşhanevi’nin dünyanın her tarafından öğrencileri olduğunu dile getiren Vali Mayda, “İlinin de kendisine sahip çıkması gerekiyordu. Bu anlamda önemli gayretler başlatıldı. Şunu memnuniyetle görüyoruz ki artık Gümüşhane’de ki herkes, gençler, öğrenciler Gümüşhanevi hazretlerini daha yakından tanıyor, anlıyor ve seviyorlar. Doğduğu yer olması nedeniyle bu tür etkinliklerin Gümüşhane’de olmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“DOĞDUĞU EVLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Gümüşhanevi’nin doğduğu evle ilgili çalışmaların da devam ettiğini kaydeden Vali Mayda, “Orada tesis edeceğimiz dergah tipindeki evi gerçekleştirir, bulabildiğimiz kitapların tıpkıbasımlarını da orada sergileriz. Üniveritemizle, Belediyemizle, GÜDEF’imizle, tüm Gümüşhanelilerle bu anlamda bir birlik beraberlik sergilemek suretiyle Gümüşhanevi Hazretlerini her yıl değişik açılardan öğrenme, tanıma ve tanıtma imkanına da sahip oluruz.” diye konuştu.

“KABİRLERİ YAN YANA OLAN KANUNİ VE GÜMÜŞHANEVİ HAZRETLERİNİN BİRLİKTELİĞİNİ GÜMÜŞHANE’DE DE SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Manevi alanda Gümüşhanevi Hazretleri, idari anlamda da cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Gümüşhanelinin önderi olduğunu dile getiren Vali Mayda, şunları söyledi: “Gümüşhane’nin ilk yerleşim yeri olan Süleymaniye mahallesi Kanuni’nin ismi ile anılıyor. O bölgeye yönelik çalışmalarımız artık son aşamaya geldi. Kış turizmi de orada olacak, tarih te orada olacak. İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman ile Gümüşhanevi Hazretlerinin kabri yan yana. Biz o birlikteliği Gümüşhane’de farklı bir şekilde de inşallah sağlar, Süleymaniye Mahallesini canlandırırız. Bizler değerlerimizi tanıyalım ve gelecek nesillere aktaralım istiyoruz. Gümüşhane hem iyi insanlar yetiştiriyor, hem de yetiştirdiği insanlara sahip çıkıyor. Tüm Gümüşhanelileri bu anlamda kutluyorum. Bu tür çalışmaların da artarak devamını diliyorum.” 

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise konuşmasında bundan sonraki programların daha kapsamlı olmasını diledi.

GÜDEF ve GÜYAD Başkanı Tahsin Söğüt de etkinliği bu yıl 9.kez yaptıklarını belirterek programın bundan sonra artık uluslararası boyuta ulaşmasını temenni ettiklerini söyledi. 

Programda daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necmettin Alkan ve Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Abdullah Özcan tarafından konferans verildi.

Prof.Dr. Alkan, “Gümüşhanevi’nin Osmanlı Tarihindeki Yeri” başlığını verdiği sunumunda Gümüşhanevi hazretlerinin hep İslami konular ve hadisleriyle gündeme geldiğini belirterek, yaşadığı dönemin kısa bir analizini yaparak ömrü boyunca beş padişah görmüş Gümüşhanevi’nin eğitim, siyaset ve ticaret alanında yaptıklarından kesitler aktardı.

Yrd.Doç.Dr. Özcan ise Gümüşhanevi Hazretlerinin gittiği her yere ilim, irfan ve tasavvuf götürdüğünü belirterek, seçme hadislerden örnekler aktardı.

ONUR ÖDÜLÜ LÜTFİ DOĞAN’A

Programda dernek tarafından bu yıl üçüncüsü Eski Milletvekili ve Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfi Doğan’a verilen “Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Onur Ödülünü” oğlu 23. dönem Gümüşhane Milletvekili Prof.Dr. Yahya Doğan aldı. Doğan, burada yaptığı konuşmada, "Gümüşhane'den doğupta bütün İslam alemine ışık tutacak bir değerimize sahip çıkıldığını görmekten, özellikle doğduğu evin bulunup külliye yapılacağı müjdesi çok mutlu etti beni. Annemin rahatsızlığı nedeniyle programa gelemeyen babamın selamlarını sizlere iletiyorum." dedi.

Dernek tarafından bastırılan Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi kitapçığının tüm katılımcılara dağıtıldığı program geç saatlerde sona erdi.


Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50