banner333

banner309

Gümüşhane'nin İhracatı 25 Kat Arttı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (GTSO) İsmail Akçay, geçtiğimiz yıllarda ihracat rakamlarında en diplerde olan Gümüşhane’nin 2012 yılında en hızlı artış gösteren il olduğunu söyledi.

Gümüşhane 10.02.2013, 13:33
Gümüşhane'nin İhracatı 25 Kat Arttı
banner400
 Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Akçay, Gümüşhane’nin dağından-taşından çıkarılan madenlerin Çin’e kadar gönderilmesi ile birlikte Gümüşhane’nin bir önceki yıl 150-250 bin dolar olan ihracat rakamlarının 2012 yılında yüzde 2 bin oranında artarak 5 milyon 277 bin liraya yükseldiğini kaydetti.

GÜMÜŞHANE’DEN ÇIKAN MADENLER ÇİN’E KADAR GİDİYOR

İhracatta önceki yıllarda hep son sıralarda yer alan Gümüşhane’nin bu patlama ile 76.sıraya yükseldiğini belirten Akçay, “Bu ilimiz ve ülkemiz adına çok güzel bir gelişmedir. Çünkü Gümüşhane’nin dağından taşından çıkarılan madenlerin Çin’e kadar gönderilmesi artık Gümüşhane’nin de dünya ekonomisi ile entegre olma yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz ve bunun devamını bekliyoruz.” dedi.

İHRACATA BÜYÜK TEŞVİK VE DESTEKLER 

Son zamanlarda dünyadaki bütün ülkelerin ihracat yarışı içerisine girdiklerini, artık ülkelerin ekonomik olarak zenginleşmesi ve kalkınmasının yaptıkları ihracatlarla doğru orantılı olarak geliştiğini ifade eden Akçay, bu bağlamda Türkiye’de de merkezi hükümetlerin ihracatın yapılması ile ilgili çok büyük teşvikler ve destekler verdiğini söyledi.

GÜMÜŞHANE’NİN İHRACATI 25 KAT ARTTI

İhracatın yapılması ve her ilde ihracatın artmasına yönelik çeşitli toplantılar, eğitimler ve seminerler düzenlendiğini dile getiren Akçay, “Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizde her defasında merkezi hükümetlerin ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ülke ekonomisinin gelişmesi ve ülke ve ekonomisine katkı sağlanması noktasında hazırlamış oldukları bütün programları bizde Gümüşhane ölçeğinde iş dünyamız ile paylaşıyoruz. İş dünyamızın bütün bu gelişmelerden haberdar olması için elimizden geleni yapıyoruz.  Bütün bu çalışmaların sonucunda ihracatı olmayan iller arasında yer alan veya ihracatta son sıralarda yer alan Gümüşhane, 2012 yılı sonu itibarı ile ihracatımız baktığımız zaman Gümüşhane’de gelişen maden sektörünün bu gelişmesi Gümüşhane’de ihracatında yaklaşık 25 kat büyümesine vesile oldu.” dedi.

İHRACAT PATLAMASI

Gümüşhane’nin maden bakımından çok zengin yataklara sahip olduğunu, bu zenginlikleri hem Gümüşhane hem de ülke ekonomisine kazandırmak için de şirketlerin bütün gayretini gösterdiklerini ifade eden Akçay, “Maden firması ile pestil-köme firmasının 2012 yılında yapmış olduğu ihracat 5 milyon 277 bin dolar oldu. 2010 ve 2011 yılında ki ihracatımız 150-250 bin dolar arasında idi. Dolayısı ile ihracatta son sıralarda yer alanGümüşhane, bu patlama ile 76.sıraya yükseldi. Bu ilimiz ve ülkemiz adına çok güzel bir gelişmedir. Çünkü Gümüşhane’nin dağından taşından çıkarılan madenlerin Çin’e kadar gönderilmesi artık Gümüşhane’nin de dünya ekonomisi ile entegre olma yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz ve bunun devamını bekliyoruz.” diye konuştu.

Önümüzdeki yıllarda Gümüşhane’nin ihracattaki sıralamasının daha üst sıralara çıkacağına inandığını dile getiren Akçay, “Böylelikle hem istihdama, hem de ülkemizdeki ihracata, dolayısı ile ülkenin kalkınmasına Gümüşhane’nin de önemli ölçüde katkı verecek ve bunda önemli bir rol oynayacaktır.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:49