banner333

banner309

Gümüşhane’de Musluklardan Memba Kalitesinde Su Akacak

Hasretle beklenen “Gümüşhane İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi inşaatı devam ediyor.

Gümüşhane 02.01.2023, 08:56 02.01.2023, 12:43
Gümüşhane’de Musluklardan Memba Kalitesinde Su Akacak
banner400

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Bu kapsamda Gümüşhane ilimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak olan “Gümüşhane İçmesuyu İsale Hattı’ inşaatı devam etmektedir. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bildiğiniz üzere 26 Nisan 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin video konferans yöntemiyle katılım sağladığı, Bahçecik Barajımızda su tutma töreni gerçekleştirmiştik. Temelden 67 metre yüksekliğindeki bu barajımızda tutulan su 32 metreye ulaştı. Bu barajımızdan yıllık temin edeceğimiz 5,46 Milyon metreküp suyu vatandaşlarımızın çeşmelerine ulaştırmak amacıyla, şimdi de isale hattı ve arıtma tesisi inşa ediyoruz.” dedi.

Gümüşhaneli vatandaşlarımızın hasretle beklediği Gümüşhane İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi inşaatında çalışmaların 2023 yılı itibariyle hız kazanacağını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif Balta, şöyle devam etti: “Bahçecik Barajı'ndan alacağımız ham suyu, inşa edeceğimiz günlük 25 bin metreküplük kapasiteli arıtma tesisine aktaracağız ve burada suyumuzu arıtacağız. Arıtma işleminin ardından, inşa edeceğimiz 30 kilometre isale hattı vasıtasıyla 5 bin metreküp kapasiteli temiz su deposuna ileteceğiz ve oradan da vatandaşlarımızın çeşmelerine ulaştıracağız. Geçtiğimiz günlerde isale hattımızın boruları şantiye sahasına indirildi. Kısa bir süre sonra borular döşenmeye başlanacak ve böylelikle Gümüşhaneli vatandaşlarımızın içme suyu problemini ortadan kaldırmış olacağız.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:40
İkindi 15:42
Akşam 18:13
Yatsı 19:32