banner333

banner309

Gümüşhane’de Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Gümüşhane’de Cumhuriyetin kuruluşunun 91.yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Karaman'da meydana gelen maden faciası nedeniyle akşam yapılacak olan Cumhuriyet Resepsiyonu ve havai fişek gösterileri iptal edildi.

Gümüşhane 30.10.2014, 08:24 30.10.2014, 08:25
Gümüşhane’de Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
banner400
 Gümüşhane’de Cumhuriyetin kuruluşunun 91.yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Yeni Şehir Stadyumunda icra edilen kutlama programı Vali Yücel Yavuz, Garnizonu Komutanı Albay Erdal Eren ve Belediye Başkanı Ercan Çimen’in halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı.

Daha sonra okunan İstiklal Marşının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu. 

“CUMHURİYET, DÜNYA TARİHİNE ALTIN HARFLERLE KAZINAN TÜRK KURTULUŞ DESTANININ SONUCUNDA İLAN EDİLDİ”

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, törende yaptığı konuşmada yaklaşık bir asır önce üç kıtada at koşturmuş Osmanlı İmparatorluğu’nun fitne, fesat ve entrikalarla çökertilmesi projesinin günyüzüne çıkması olan Çanakkale savaşıyla başlayan kurtuluş destanının her millete nasip olmayan büyük liderlerden birisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde canını, malını herşeyini feda ederek bu kurtuluş destanında yer alan aziz Türk milletinin eşsiz ve dünya tarihine altın harflerle kazınan Türk Kurtuluş destanının sonucu ilan edilen Cumhuriyeti kutladıklarını söyledi.

“NEREDEYSE YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR MİLLET ADETA KÜLLERİNDEN TEKRAR ORTAYA ÇIKTI”

Cumhuriyet’in bir milletin kendisini yönetecek olan kişileri seçmesi yani kendisini idare etmesi demek olduğunu belirten Vali Yavuz, “Cumhuriyet rejimi Türk milletinin ‘ya istiklal, ya ölüm’ diyen, ‘esaret altında yaşamaktansa ölmeyi göze alan’ bir milletin ancak kabul edebileceği bir yönetim tarzıdır. İşte bu yüzden büyük önderimiz Atatürk ve onun dava arkadaşları Kurtuluş destanını yazan büyüklerimiz bu millet ancak Cumhuriyet idaresiyle yönetilir deyip 29 Ekim 1923’te bütün dünyaya şunu ilan ettiler: Biriniz değil, hepiniz de gelseniz bu milleti asla ve asla esir edemezsiniz, yenemezsiniz, bunu aklınıza koyun. Neredeyse yok olmaya yüz tutmuş bir millet adeta küllerinden tekrar ortaya çıkmış ve yepyeni, taptaze bir kan ve yeni bir idareyle Cumhuriyeti kurmuş 29 Ekim 1923’te.” dedi.

“DÜNYADA SÖZ SAHİBİ BİR ÜLKEYİZ”

Cumhuriyetin ilanından sonra da dünya medeniyetlerinin doğduğu, belki de dünya üzerinde ki petrol ve su kaynaklarının zirvesinde olan bir coğrafyaya sahip Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı çok büyük sıkıntılar yaşatıldığının altını çizen Vali Yavuz, “Ama her birinden biz Allah’ın izniyle bu milletin sarsılmaz iradesiyle üstesinden geldik. 30 yıldır bir kardeş kavgası, iç karışıklık yaratarak bu ülkenin yaklaşık 35-40 bine yakın evladı bir hiç uğruna bu hayattan göçtü gitti. Bu ülkenin 500 milyar dolara yakın sermayesi ve serveti bir hiç uğruna heba edildi. Ama biz bugün yine milletimizin eşsiz iradesi, sağduyusuyla dünyanın 17, Avrupa’nın 6.en büyük ekonomisi, 77 milyon nüfusuyla dünyada söz sahibi bir ülkeyiz. Mazlum milletlerin, çile çeken insanların umuduyuz. Herşeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti devleti inandığı yolda, güvendiği ve hedef kıldığı istikamete doğru emin adımlarla ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

“HEDEFLERİNDE YİNE TÜRKİYE VAR”

Dünyanın tek bir merkezden yönetilmeye çalışıldığına vurgu yapan, merkezi Türkiye ve bölgesi olmak üzere dünyanın bir kazana çevrilerek kaynatıldığına vurgu yapan Vali Yavuz, şunları söyledi: “Hedefte doğrudan yada dolaylı olarak güzel ülkemiz Türkiyemiz, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti devleti var. Bu felaket tellallığı değildir. Bu olayların farkında olmak ve hiçbir zaman rehavete kapılmamak için bir çağrıdır. Başta sevgili öğrencilerimiz ve gençlerimiz olmak üzere bu ülkeyi yönetenler, bu ülkede söz sahibi olanlar, kanaat önderleri, basın, vatandaşlarımız olarak hepimiz uyanık olmak, olaylardan sürekli haberdar olmak ve sahip olduğumuz ünvanın, işgal ettiğimiz makamın, iştigal ettiğimiz işlerin hakkını vermek zorundayız. Ve nihayetinde bizi her türlü güçlüklere rağmen ayakta tutan kültürel, milli ve manevi değerlerimize, her zaman, hiçbir şekilde taviz vermeksizin sahip çıkmak zorundayız. Çünkü en ufak bir boşluk ve rehavet bizlerin başına çok büyük sorunlar açabiliyor. Bunu 90 yıllık süreçte ve geriye doğru gidersek Osmanlı İmparatorluğu döneminde dahi çok kez gördük ve yaşadık.”

Vali Yavuz, bu tür tören ve etkinliklerin milli ve manevi duyguların harekete geçmesi ve canlanması için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğine, yasak savma babında veya geçiştirme babında olmaması gerektiğine değinerek, dün Karaman’da meydana gelen maden faciasında kurtarılmayı bekleyen maden işçilerinin sağ salim, kazasız belasız kurtulmalarını diledi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu programda Cumhuriyet konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile atletizm yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

Kutlama programının son bölümünde ise halk oyunları ve jimnastik gösterileri ile İl Jandarma Komutanlığı iz takip ve mayın arama köpeğinin gösterileri alanda bulunan vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Programın son bölümünde Jandarma ve komando timlerinin geçişi sırasında coşku en yüksek noktaya ulaşırken, resmi geçitle birlikte kutlama programı da sona erdi.

Öte yandan Karaman’da yaşanan maden faciası nedeniyle Vali Yavuz ve eşi Şengül Yavuz’un halka vereceği Cumhuriyet Resepsiyonu ile havai fişek gösterisi iptal edildi.

Programın ardından Vali Yavuz ve beraberindeki heyet şehir merkezindeki mezarlıklarda bulunan Şehit kabirlerini ziyaret etti.Kaynak: www.gumushane.gen.tr

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50