banner333

banner309

Eticaret

Gümüşhane Katı Atık Birliği toplantısı düzenlendi

Gümüşhane il, ilçe ve belde belediyeleri ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin ortak olduğu Katı Atık Toplama Birliği toplantısı Vali Okay Memiş başkanlığında yapıldı.

Gümüşhane 04.05.2018, 10:40 12.06.2018, 09:10
Gümüşhane Katı Atık Birliği toplantısı düzenlendi

Gümüşhane il, ilçe ve belde belediyeleri ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin ortak olduğu Katı Atık Toplama Birliği toplantısı Vali Okay Memiş başkanlığında yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda birlik üyelerinin Gümüşhane’de katık atık toplama ve Bayburt Katı Atık Arıtma İstasyonuna aktarımı konusundaki son durum hakkında sunum yapılmasının ardından yaşanan sıkıntılarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonrasında bir değerlendirmede bulunan Vali Okay Memiş, Belde belediyeleri de dahil olmak üzere hiçbir Belediye’nin vahşi depolama yapmamasını isteyerek, “Bu işten vaz geçsin, çevreyi kirletmeyelim. 320 köyümüz var bunların hepsi birer doğa harikası. Buralardaki çöpleri topluyorsak, neden hala vahşi depolama yöntemini kullanalım. Bu memleketin en büyük gelir kaynakları turizm, tarım ve hayvancılık, dolayısı ile bu sektörler etkilenmemeli. Çöplerden doğaya karışan atıklar içme sularımızı tehdit ediyor, hayvanların içme sularını tehdit ediyor, çevreyi kirletiyor bu tehdidi ortadan kaldıracak uygulamaları daha sıkı takip edeceğiz” dedi.

Belediyelerin bu en temel kamu hizmetini yerine getirememesinin de kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Vali Memiş, “Lütfen çöplerinizi katı atık aktarma istasyonuna getirin. İlimizde geçmişte bu sistem kurulmuş emeği geçenlerden Allah razı olsun ancak bu sitemi aktif çalıştırmamız gerekiyor. Kürtün ilçemizdeki katı atıkları ana istasyona aktaracak araç sıkıntısı var. En geç bir ay içerisinde Kürtün ilçemizin araç ihtiyacını gidereceğiz inşallah. Kaymakam arkadaşlarımız yazın tüm köylerimizden haftada en az üç defa çöpleri aldıracaklar. Ancak köylerimizdeki çöplerin toplanması noktasında muhtarlarımızın da daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Hedefimiz sürdürülebilir çevre ile uyumlu hayat kalitesi yüksek şehirler ve yerleşim yerleri oluşturmak olmadır” diye konuştu.

Toplantıya Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Kürtün Kaymakamı Ekrem Çeçen, Köse Kaymakamı ve Kelkit Kaymakam Vekili Mustafa Duruk, Torul Kaymakam Vekili Fahri Onay, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, Kürtün Belediye Başkanı Ahmet Kanat, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, İl Özel İdaresi Genel sekreteri Ekrem Akdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemil Bayram, Arzularkabaköy Belediye Başkanı Necati Uçan, Gümüşgöze Belediye Başkanı Hasan Aksel, Öbektaş Belediye Başkanı Yemen Demir, Söğütlü Belediye Başkanı Hasan Türkel, Ünlüpınar Belediye Başkanı Aziz Nas,  Deredolu Belediye Başkanı Ahmet Genel ve birlik görevlileri katıldı. 

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:32
İkindi 16:22
Akşam 19:32
Yatsı 21:03