banner333

banner309

Gümüşhane İlk Kapama Kuşburnu Bahçesi Kuruldu

Adı pestil ve kömenin yanı sıra kuşburnu ile özdeşleşen Gümüşhane'de Demonstrasyon amaçlı ilk kapama kuşburnu bahçesi kuruldu.

Gümüşhane 26.12.2019, 18:21 27.12.2019, 09:46
Gümüşhane İlk Kapama Kuşburnu Bahçesi Kuruldu
banner400

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen "Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 16 dönüm alanda 3500 adet adet tescilli Yıldız çeşidi sertifikalı fidan dikilerek ilimizin ilk kapama kuşburnu bahçesi tesis edilmiş oldu.


İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, Kelkit İlçemizde Demonstrasyon amaçlı 16 dönüm alanda 3500 adet adet tescilli Yıldız çeşidi sertifikalı kuşburnu fidanının dikimini yaptıklarını belirterek, ilimizin ilk kapama kuşburnu bahçesi tesis edilmiş olduğunu kaydetti.


Planlı kalkınmanın getirdiği hayat standartlarındaki yükselme, dengeli ve doğal beslenme konusundaki toplumdaki bilinçlenme sonucu kuşburnu ürünlerine olan talep gün geçtikçe arttığını ifade eden İl Müdürü Edip Birşen şunları kaydetti;

İnsan yaşamı için son derece önemli bir besin kaynağı olan ve C vitaminini bünyesinde bulunduran kuşburnu meyvesi, geniş bir kullanım ve tüketim alanına sahip bir bitkidir. Aile fertlerinin hemen hepsinin bu işi yapabilmesi ve her seviyedeki iş gücünü değerlendirmesi, en az sermaye ile kar sağlayan, geniş bir kuşburnu meyvesi potansiyeline sahip olan Gümüşhane ilinde 2019 yılında yaklaşık 1.500 ton kuşburnu rekoltesi elde edilmiştir.

Kuşburnu, çevresel faydasının yanında ekonomik önemi de olan bir bitkidir. Türkiye’de doğal olarak 27 türü yetişmekte ve bu miktarın 17 türü Gümüşhane ilinde bulunmaktadır. Türkiye’de böyle bir toprak yapısı üzerinde bu kadar tür ve çeşidi bünyesinde bulunduran başka bir il yok gibidir. Bu nedenle, Gümüşhane kuşburnu bakımından Türkiye’nin önemli bir gen merkezi konumundadır. Herhangi bir kültür bitkisi yetiştirmeye müsait olmayan 6. ve 7. sınıf tarım alanlarının ıslah çalışmalarında, iklim ve toprak yönünden seçici olmayan kuşburnu ile değerlendirilmesiyle bu arazilerin ekonomik sürece katılımı sağlanmaktadır. Gümüşhane ilinin tamamında yetişen kuşburnu Gümüşhane yöresine ciddi ekonomik katkılar sağlayacak özelliğe sahiptir.

Türkiye genelinde etkili olan erozyon, Gümüşhane ili topraklarında da başta gelen sorundur. Erozyonda, toprakla birlikte mineral ve organik madde de kaybedilmektedir. Oysa ki, kuşburnu bitkisi oluşturduğu derin kök sistemi ile, erozyona karşı koyabilme yeteneğinde olması özelliğiyle, yöredeki toprak kaybını önlemektedir.

İlimizde Kuşburnunun mamule işlenmesi ile ilgili 6 adet işletme mevcuttur. 2019 yılında üretim kapasitelerini %100 artırarak 420 ton kuşburnu satın alınmıştır. Bunun yanı sıra çevre illerdeki gıda işletmeleri de ilimizden kuşburnu satın almaktadır. Böylece ilimizden gerek hammadde gerekse işgücü temin edileceğinden yöre halkına bir gelir teşkil edecektir.  İlimizde toplanan kuşburnu meyvelerin bir kısmı halk tarafından geleneksel yöntemlere göre hazırlanan marmelat, şurup, çay gibi isimler altında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme ise; halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi bakımından aynı zamanda bal, reçel gibi ürünlerin ikamesi özelliğini taşıdığından dolaylı bir gelir oluşturmaktadır.     İlimiz sınırlarında doğal olarak yetişen kuşburnu potansiyelinin %60'ı üretime konu olmaktadır.

İlimizde doğal olarak yetişen işgücü dışında hiçbir masraf yapılmayan kuşburnu meyvesinden yıllık yaklaşık 3 - 4 Milyon TL civarında nakdi gelir elde edilmektedir. İlimizin genel işlem hacmi yönüyle istihdam ve katma değer oluşturmaktadır. Demonstrasyon amaçlı bahçeler kurarak sertifikalı kuşburnu fidanlarının Gümüşhane'de yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51