banner333

banner309

Gümüşhane'de Yerel Meyve Çeşitleri Korunuyor

6 bin 100 adet fidan dağıtımı yapıldı.

Gümüşhane 07.04.2020, 14:35
Gümüşhane'de Yerel Meyve Çeşitleri Korunuyor
banner400

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, yerel meyve çeşitlerinin neslinin korunması amacıyla hayata geçirdiği “Yerel Meyve Gen Kaynaklarının Korunması Projesi” kapsamında 6 bin 100 adet fidan dağıtımı yapıldı. 65 yaş ve üstü çiftçilerin köy ve mahallelerde bulundukları adreslerine gidilerek fidanları kendilerini teslim edildi.

İl Özel İdaresi finansmanı ile gerçekleştirilen proje kapsamında 300 dekar alanda dikimi yapılmak 2 bin 500 yüz adet elma, bin 500 adet armut, 2 bin 100 adet dut olmak üzere toplam 6 bin 100 adet fidan dağıtımı yapıldı.

Gümüşhane’de yerel meyve çeşitlerinin neslinin korunması, kırsal kesimde yaşayan çiftçilerin gelir düzeylerinin yükseltilmesi, çiftçi gelirlerinin çeşitlendirilmesi, meyve bahçesi sayısını artırılması ve Gümüşhane’nin ekonomisine katkıda bulunmak için yürütülen “Yerel Meyve Gen Kaynaklarının Korunması Projesi” kapsamında başvuru yapan çiftçilere yerel meyve fidanları dağıtımı gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen yaptığı açıklamada, Bakanlığımız ve İl Özel İdare destekli projeler ile Gümüşhane’nin tarımsal hasılasının her geçen gün arttığını kaydeden Birşen 2018 yılında başlatılan proje kapsamında Gümüşhane'deki mevcut yerli elma (göbek, misket, arap kızı, söğüt, mahsusa, değirmen, yaz elmaları), armut (Cinci, Hacıhamza, Mehrani,  Arpa, Menendi,  beyaz dut ve kara dut çeşitlerinden alınan aşı kalemler Tarım ve Orman Bakanlığı Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilerek uygun anaçlara aşılama yapıldı. Bu anaçlardan yetiştirilen 6 bin 100 adet fidanların İlimiz üreticilerine yeni bahçe tesisi yapmaları için dağıtımını yaptıklarını söyledi.

65 yaş ve üzeri çiftçilerimize fidanları evlerine götürülerek teslim edildiğini ifade eden Birşen, Çiftçilerimiz bu uygulama ve çalışmalarımızdan son derece memnun kalmışlardır dedi.

Gümüşhane’ye özgü bu çeşitlerden 'Yerel Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında, meyve bahçesi kurmak isteyenlere fidan temininde bulunduklarını ifade eden İl Müdürü Birşen, Üreticilerimiz, ihtiyaç duyduğunda, yerel gen kaynaklarının muhafazası ve yeni bahçeler kurulması yönünde talebi doğrultusunda sağlıklı fidan ulaştırmaya biz İl Müdürlüğü olarak her zaman hazırız. Yerel elma, armut ve dut bahçelerinden, yani atalarımızın diktiği ve bizlere emanet bıraktığı ağaçlardan alınan aşı kalemleri vasıtasıyla, meyvecilik mirasımız ileri yıllara taşınmış olacaktır. Çiftçilerimizin talebi doğrultusunda önümüzdeki yıllarda da bu çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51