banner333

banner309

Gümüşhane'de Kanser Haftası Başladı.

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen, kişinin yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen "kanser hastalığı" ölümler arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alır.

Gümüşhane 03.04.2017, 17:22
Gümüşhane'de Kanser Haftası Başladı.
banner400

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen, kişinin yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen "kanser hastalığı" ölümler arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alır.Kanser bir hücre hastalığıdır. Normal yapısı değişmiş hücrelerin, anormal kontrolsüz çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.

Dengesiz beslenme, sigara, alkol, çevresel kirlilik, besinlerdeki katkı maddeleri, çok fazla tuz tüketilmesi, uzun süre güneşe maruz kalmak, radyasyon, hepatit gibi virüslerin yol açtığı bazı hastalıklar ve genetik yatkınlık kanseri oluşturan başlıca nedenlerdir.

Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin oluşması kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Kanserle mücadele konusunda KETEM’lerin (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri) kurulması, çeşitli tarama programlarının ve eğitim çalışmalarının yapılması kanserle mücadele konusunda verimlilikleri arttırmaktadır. KETEM birimlerinde ve aile sağlığı merkezlerinde “Erken teşhis hayat kurtarır!” prensibiyle meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı bilgilendirme ve tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.

Kanser Tarama Programları;

Meme Kanseri Taraması; 40-69 yaş grubundaki kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi (KETEM'de)

Rahim ağzı kanseri taraması; 30-65 yaş grubundaki kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA & pap-smear testi (KETEM ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde)

Kalın bağırsak kanseri taraması; 50-70 yaş grubundaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (KETEM, Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve Aile Sağlığı Merkezinde)

İletişim;

Merkez KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)

Adres: Karaer Mahallesi, Tekel Sokak No:1 (Merkez Toplum Sağlığı Binası)

Tel: 0 456 213 80 10 GÜMÜŞHANE

Tüm halkımızı bilgi almak ve ücretsiz taramalarını yaptırmak üzere, KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerine bekliyoruz.

UNUTMAYALIM; ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!

Dr. Engin PEHLİVAN

Halk Sağlığı Müdürürü

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:04
Güneş 04:56
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 20:00
Yatsı 21:44