banner333

banner309

Gümüşhane'de 3 aylık tedavi 5 günde bitti.

Gümüşhane'de 3 aylık tedavi 5 günde bitti.

Gümüşhane 05.05.2017, 16:57
banner400

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyünde yaşayan 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Meral Aksoy, 2 katlı evinin çatısından düştükten sonra yapılan operasyonlarla normalde 3 ay yatarak tedavi görmesi gerekirken, 5 günde ayağa kalktı ve yakında taburcu olacak.

Eşinin malulen emekli olması nedeniyle köylerinde yaşayan Aksoy, geçtiğimiz haftalarda evinin çatı kısmına çıktı. Burada bulunan malzemeleri almak isterken boşluğu fark etmeyerek 5 metre yükseklikten yere çakılan Aksoy’un leğen kemiğinde ve ayağında kırıklar meydana geldi.

Büyük oğlunu üniversitede, ortancayı lisede okutan ve 4 yaşında çocuğu da olan Aksoy, başından geçen olayı şöyle anlattı: “Evin arkasındaydım. Üzerine çıktım. Malzemeler vardı onları almak isterken boşluğu fark etmeyerek 2.kattan yaklaşık 5 metreden aşağı düştüm. Düşünce kalktım ama sol bacağımın yığıldığını hissettim ve daha kalkamadım. Önce Kürtün Devlet Hastanesine ardından da Gümüşhane Devlet Hastanesine geldim.”

Acil servise gelen Aksoy’u muayene eden Ortopedi Doktoru Op.Dr. Yunus Demirtaş ise ailesine gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra Avrupa ve Büyükşehirlerdeki belirli hastanelerde yapılan tedaviyi Gümüşhane’de uygulamaya karar verdi.

“Bu ameliyat hem Avrupa hem Türkiye’de belirli merkezlerde yapılabilmekte”

Çok sık karşılaşılmayan bu vaka karşısında hemen yoğun bakıma aldıkları Aksoy’un leğen kemiğinin hem ön hem de arka tarafında kırıkları olması nedeniyle 2 aşamalı bir ameliyat yaptıklarını kaydeden Demirtaş, “Bu ameliyat hem Avrupa hem Türkiye’de belirli merkezlerde yapılabilmekte. Hasta yakınlarının da onayını alarak 2 aşamalı ameliyatla hastamıza müdahalesi yapıldı. Normalde bu tür hastalarda 3 ay boyunca yatakta yatması gerekiyor. Bu süreç sonunda da kalça eklem hareket kısıtlıkları, kemik erimeleri, diz hareket kısıtlıkları gibi etkiler ortaya çıkıyordu. 2 aşamalı ameliyatla öncelikle leğen kemiğinin önce arka sonra ön tarafından gerekli ameliyatları yaptık ve 5 gün içerisinde hasta ayağa kaldırıldı. Hastamız olabilecek kireçlenmeler ve ölümcül komplikasyonlardan kurtulmuş oldu” dedi.

“Çoğu merkezde yapılmayan ameliyatı Gümüşhanemizde yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz”

Aksoy’un kırıklarının meydana geldiği bölgede ameliyatların çok kanamalı olabilecek, etrafında çok fazla damar, sinir ve iç organın olması nedeniyle oldukça riskli olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bu tip yaralanmalar çok ciddi kanamalara sebep olduğu için ölümcül olabilmekte. Bu bölgenin ameliyatları risklidir. Onun için çoğu merkezde yapılmıyor. Gümüşhanemizde yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Kurumumuzun desteğiyle yapıyoruz bunları. Çok yakında hastamız taburcu olup evine gidecek sadece rutin kontrollere gelecek” diye konuştu.

Hayatını normal bir şekilde sürdürecek

Hasta Aksoy’un birkaç gün içerisinde taburcu olduktan sonra hayatını normal bir şekilde devam ettirerek eski haline döneceğini kaydeden Demirtaş’a, Aksoy “Önce Allah sonra hocam sayesinde ayağa dikildim” sözleriyle teşekkür etti.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2024
İmsak 03:05
Güneş 04:57
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:59
Yatsı 21:43