banner333

banner309

Gültepe Göleti İle Mümbit Topraklar Suya Kavuşacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Gümüşhane iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Gümüşhane 24.02.2020, 22:21
Gültepe Göleti İle Mümbit Topraklar Suya Kavuşacak
banner400

Gümüşhane ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Gümüş diyarı Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde inşaat çalışmaları devam eden Gültepe Göleti’nde % 54 fiziki gerçekleşmenin sağlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Çalışmaları devam eden Gültepe Göletinin tamamlanması ile 1 360 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 22 metre yüksekliği olan Gültepe Göleti, 0,28 milyon m3 su biriktirme hacmine sahiptir. Aydın, “Gültepe göletinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 1.224.000 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53