banner333

banner309

GÜÇED: Karamustafa Altın Madeni Şehrimizi Tehdit Ediyor

GÜÇED (Gümüşhane Çevre Derneği) Başkanı Bekir Sıtkı ACET Gümüşhane'nin Karamustafa köyünde bulunan altın madeni ile ilgili açıklamada bulundu.

Gümüşhane 02.12.2015, 08:01 02.12.2015, 08:04
GÜÇED: Karamustafa Altın Madeni Şehrimizi Tehdit Ediyor
banner400
GÜÇED Başkanı açıklamasında;

İlimiz Karamustafa Köyünde faaliyet gösteren bir maden işletmesi kurulduğu günden bu yana başta Karamustafa vadisi olmak üzere şehrimizi tehdit edecek boyuta ulaşan çevre ihlallerine devam etmektedir. 
GÜÇED (Gümüşhane Çevre Derneği) olarak Maden işletmesinin faaliyet alanında yaptığımız inceleme ve izlemeler sonucu işletmenin çevre bilincinden uzak bir çalışma düzeninin içerisinde faaliyetlerine devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve üç çalışanın yaralanması ile sonuçlanan olayın kaza olmaktan öte yapılan ihmal ve ihlallerin bir sonucu olarak meydana geldiğini düşünüyoruz. 
Atık barajı ile tesis arasında bulunan atık taşıma borularında meydana gelen patlama sonucu çevreye saçılan ve kimyasal madde içeren atığın herhangi bir arıtma veya rehabilitasyona tabi tutulmadan üzerinin toprakla kapatılması, oluşan çevre kirliliğinin ileri boyutlara ulaştığını göstermektedir. 
Maden sahasındaki mevcut atık barajının dolmasından dolayı atık barajında daha fazla atık depolayabilmek maksadı ile yükseltilme işlemi yapılmaktadır. Atık barajının bazı kısımlarda baraj içindeki atığın su yalıtımı sağlayan membranın üst seviyesine kadar ulaştığı, gözlemlenmektedir. Atık barajı seviyesi ve mevsimsel şartlar düşünüldüğünde olası bir şiddetli yağış ile Karamustafa vadisi ve şehrimiz barajının taşması sonucu oluşacak bir çevre felaketi ile karşı karşıyadır. Olası bir çevre felaketinden bahsettiğimize göre burada durmalı ve çokça düşünmeliyiz. Zira Çevre; soluduğumuz havadır, içtiğimiz sudur, yediğimiz gıdadır. Varlığımızın, bugünümüzün ve yarınımızın yaşamsal güvencesi olan tüm unsurları ifade eder. Olmazsa olmazımızdır. 
Atık barajının yükseltilmesi işi projelendirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunulmuştur. İşletme atık barajını gerekli denetimler altında proje kotuna getirip faaliyetlerine devam etmek yerine haftalık ve aylık yükseltmelerle ‘’günü kurtarmak adına’’ Karamustafa vadisini ve şehrimizi riske atmaktadır.
Yükseltme sırasında serilen koruyucu memranın DSİ teknik şartnamesindeki; ‘’Uygulama esnasında geotekstiller, birbiri üzerine en az 500 mm bindirilmelidir. Ancak geotekstillerin dikilmesi durumunda bindirme en az 100 mm olacak ve polipropilen iplik kullanılarak dikiş işlemi gerçekleştirilecektir’’Teknik tarife uygun olmayan şekilde yapılmaktadır. 
İlgili kurumlarımızı hassasiyete davet ediyoruz. Şehir yöneticilerimizi, siyasilerimizi ve yetkililerimizi sürekli istihdam sorunu gerekçesi ile müsamaha gösterdikleri madencilik sektörüne alternatif istihdam kaynaklarını oluşturmaya davet ediyoruz. Madenciliğe karşı olmamakla birlikte, bu şehrin ve aziz vatanın her karış toprağının Rabbimizin bizlere emaneti olduğunun bilinci ile hareket ederek bu emaneti korumak ve gelecek nesillere korunmuş halde bırakmak durumunda olduğumuzu düşünüyoruz. Kişilerin ya da firmaların kazançlarına dair en ufak bir hesabımız yoktur. Lakin bu kişi ya da kurumlar daha çok kazanmak hırsı ile hareket ederek çevreyi koruyucu tedbirleri almaya yanaşmayıp bize emanet edilen çevreyi kirletici, bozucu,  necisleştirici faaliyetlerde bulunmaya ısrar ediyorlarsa bu noktada diyecek ve yapacak çok şeyimiz olduğunu bilmeleri gerekir.
Kasım ayı içerisinde uluslar arası düzeyde, Çevre ve Şehircilik Bakanları toplantısı ve COP21 İklim Değişikliği Liderler Zirvesi gerçekleşmiştir. Çevre’nin tüm dünyanın gündeminde olduğu bu günlerde, şehrimizde olası bir çevre felaketini konuşuyor olmak hem düşündürücü hem de üzücüdür. Fakat devlet yetkililerimizin bu konuya kayıtsız kalmayacaklarına olan güvenimiz tamdır. 
GÜÇED olarak çevre bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için şehrimizin tüm sakinlerini bu konuya eğilmeye davet ediyoruz.  İnanıyoruz ki, şehrimizin ihtiyaç duyduğu atılım için işaret edilen kuşburnu, pestil-köme, organik tarım, turizm, hayvancılık, tatlı su balıkçılığı, arıcılık ve turizm sektörlerinin önündeki en büyük tehditlerden biri de  ( yeterli tedbirlerin alınmadığı ve düşük maliyet hesapları yapılarak)  çıkarılan maden cevherlerinin ayrıştırılmasında kullanılan siyanürle ayrıştırma işlemleri ve bu işlemler sonucunda oluşan atıkların toplandığı devasa havuzlardır. Yetkililerimizi ve halkımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. 
Saygılarımızla...
Bekir Sıtkı ACET
GÜÇED Başkanı

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51