banner333

banner309

Göçe ve İşsizliğe Arıcılıkla Çözüm

Trabzon Orman Bölge Müdürü Mustafa Gediklili, Gümüşhane, Trabzon ve Rize'de arıcılıkla uğraşan orman köylülerine verdikleri kovanlarla arıcılığı teşvik ederek hem işsizliği hem de göçü önlemeye çalıştıklarını söyledi.

Gümüşhane 10.05.2013, 10:17
Göçe ve İşsizliğe Arıcılıkla Çözüm
banner400
 Gediklili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Türkiye'nin bal üretiminde lider ülke olması, balın markalaştırılması ve arıcılara tam destek sağlanması yönündeki talimatları üzerine çalışma başlattıklarını belirterek, "Bu kapsamda Gümüşhane, Trabzon ve Rize illerimizde arıcılara toplam 3 milyon lira değerinde kovanlar dağıtarak, kredi desteği sağladık" dedi.


Arıcılık yapan her orman köylüsüne 10 bin 500 lira değerinde 30 arılı kovan dağıttıklarını dile getiren Gediklili, "Bunun 7 bin 875 lirası ORKÖY kredisinden, 2 bin 625 lirası ise hibe olarak verilmektedir. Kredinin geri ödemesi 1 yıl ödemesiz, 3 yılda, 3 taksitle yapılacak. Bu tür kredilere devam edeceğiz, önümüzdeki yıl da kredi vereceğiz" diye konuştu.

Arıcılık sayesinde köylüye iş kapısı açıldığını, köyden kente göçün önlenebildiğini vurgulayan Gediklili, şöyle devam etti:

"Harşit vadisinde tarım yapılabilecek çok fazla yer yok ancak bitki örtüsü bakımından çok zengin bir bölge. Doğu Karadeniz'in bitki örtüsü zengin ve çok sayıda endemik tür mevcut. Bu hem bal üretimi hem de kalitesi bakımından büyük önem taşıyor. Kelkit vadisi arıcılık için bölgedeki en uygun alanlardan biri. Bu yörenin balı adeta ilaç gibidir. Çok tutulan ve aranan bir türdür. Burada arıcılığı teşvik ederek hem işsizliği hem de göçü önlemeye çalışıyoruz."

- "Kürtün balı tescil edilecek"-

Mersin'den bin 290 kovan getirerek Kürtün'de 43 vatandaşa dağıtıklarını ifade eden Gediklili şunları kaydetti:

"Kürtün ilçemize bağlı Taşlıca köyünde bal dolum tesisi kurulması için de kredi vereceğiz. Bunun çalışmasını başlattık. Kürtün balının tescili için çalışmamız var. Bu yöre, Anzer balı gibi çok kıymetli bal elde edilen bir yöremizdir. Yörede bal ormanları da kurduk. Bal veren ormanları, bitkilerle takviye ettik. Bal ormanları bal miktarını artırıyor." dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:49