banner333

banner309

Eryılmaz: Engelli Olmak Kişinin Tercihi Değil

Gümüşhane Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mürsel Eryılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında engelli olmanın kişinin tercihi olmadığını belirterek bu konuda ciddi bir bakış açısı oluşması talebinde bulundu.

Gümüşhane 02.12.2020, 22:16
Eryılmaz: Engelli Olmak Kişinin Tercihi Değil
banner400

Gümüşhane Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mürsel Eryılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında engelli olmanın kişinin tercihi olmadığını belirterek bu konuda ciddi bir bakış açısı oluşması talebinde bulundu.

Her insanın bir engelli adayı olduğunu kaydeden Eryılmaz, “Bu bakımdan engellilerin karşılaştığı tüm sorunlara kendi sorunlarıymış gibi bakmalı ve bu doğrultuda çözüm bulmalı ve çözüm önerisi sunulmalıdır. Etrafımızda oluşmuş ya da bir şekilde oluşturulmuş sorunlar yumağı görmemezlikten gelinmemelidir. Belki bugün görmemezlikten gelinen bir sorun yarın karşımıza daha büyük bir engel olarak çıkmaktadır. Bu sorunlar biriktirilmeden adım adım ilerleyerek insanlar bilinçlendirilmeli toplu olarak hareket edilmesi sağlanmalıdır” dedi.

Daha önce dile getirdikleri sorunlarına yönelik çözüm sunmak bir yana çözümsüzlüğün her alanda başını alıp gittiğini öne süren Eryılmaz, “Mesela bundan önceki yazılarımızda erişilebilirlik konusundaki sorunlarımızı ele aldık geldiğimiz noktada ele aldığımız hiçbir sorunun çözülmediğini gördük. Kamuya külfet binmesin diye birçok sorun görmemezlikten gelindi. Sokaklarda erişilebilirlik alanında yapılan çalışmalar engellerle dolu, gözlemlediğimiz bu sorunları ayrıntıya girmeden defaten dile getirdik fakat geldiğimiz noktada hiçbir çalışmanın olmadığını gördük. Bazı kamu kurumları öyle yerlerde inşa edildi ki bırakın sorununuzu çözmek için oraya gitmeyi gitmek istediğinizde bile bin bir türlü engellerle karşılaşıyorsunuz. Bir başka mesele kamuda istihdam edilen engelli kardeşlerimizin sorunlarını ele aldık. Bu konuda da herhangi bir çözüm çalışması ile ilgili adım atılmadığını gördük. Engellilerin engel durumları göz önünde bulundurularak çalışma ortamı hazırlanmalıdır. Bu konuda birçok genelgeler yayınlandı yasal düzenlemeler yapıldı fakat iş uygulamaya gelince gerek bilerek gerek bilmeyerek bu düzenlemeler idarecilerimiz tarafından görmemezlikten gelindi. Ümidimiz bu sorunlarında bir an önce ortak akılla çözüme kavuşturulmasıdır” diye konuştu.

Hayatta mücadeleyi asla elden bırakmadan kendilerine sevgi ile bakan her gönülle engel tanımadan yoldaş olmayı kendilerine ilke edindiklerini kaydeden Eryılmaz, “Belki birçok kuruluşta bizim adımıza alanlar açıldı bu alanlar belki göstermelik olarak kullanıldı. İstenilen sonuçları vermedi. Gerek şahsıma gerek kardeşlerime hizmet et anlayışıyla verilen her görevi layıkıyla yerine getirme gayretinde olduk. Bu bağlamda siyaside olsa ticaride olsa bu bir vazifede olsa hep önde olduk. Kendimize ayrılan alanlar da ciddi bir bakış açısı oluşması da talebimizdir. Belki panda mi dolayısıyla zorlu bir süreçten geçiyor olabiliriz fakat bir gerçek ki hayat devam ediyor. Yaşadığımız şu süreçte her gün eve bağlı olarak yaşayan ömrünü bir yatakta tamamlamaya çalışan ölüm gerçeğini her an ensesinde hisseden kardeşlerimizi anlamak ve onlara sevgi dolu hayat dolu yaklaşmak zorunda olduğumuz gerçeğini de çok daha iyi anlıyoruz. Evet biz engelli olabiliriz fakat bunu asla bir engel olarak görmüyoruz. Hayata sımsıkı tutunuyor engelleri azim ve kararlılığımızla aşmaya çalışıyoruz. Yeter ki önümüze engeller dizilip engel olunmasın diyor. Tüm engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52