banner333

banner309

Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlandı

Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle Merkez Yeşildere köyünde kadın çiftçileri ziyaret ederek, Dünya Kadın Çiftçiler gününü kutladı.

Gümüşhane 16.10.2020, 12:21
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlandı
banner400

Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle Merkez Yeşildere köyünde kadın çiftçileri ziyaret ederek, Dünya Kadın Çiftçiler gününü kutladı. 

Seralarda üretim yapan kadın çiftçileri ziyaret eden Birşen, temsilen götürdüğü çiçek buketlerini takdim etti.

Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturduğunu ifade eden İl Müdürü Edip Birşen, “Gerek ,dünyada gerekse Türkiye'de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlarımız üstlenmektedir” dedi.

Kadın çiftçilerin dünyanın her ülkesinde tarım sektörünün temel taşlarından birisi olduğunu vurgulayan Birşen, “Bugün dünyada 1,6 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Bu çiftçiler dünya nüfusunun dörtte birini oluşturmaktadır. Kadın çiftçiler Dünya gıda üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştirmektedir. Ülkemizde toplam nüfusumuzun yaklaşık %35 kırsal alanda yaşamaktadır. Kırsal nüfusumuzun  %50'sinden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsalda yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınlarından %90'nından fazlası tarımla çalışmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında kırsal alanda yaşayan kadınlar önemli rol üstlenmektedirler. Ülkemizdeki kadınların her zaman çok çalıştıklarını, özellikle köylerde yaşayan kadınların ev, tarla ve hayvancılık işlerini neredeyse tek başlarına yürütmektedirler. Biz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kadın çiftçilerimizin eğitimi konusunda birçok projeleri hayata geçirdik. Böylece birçok projelerin kadın çiftçiler ile yürütülmekte olup, kadın çiftçilerimize gerekli teknik ve teknolojik destekler vererek eğitilmesi sağlanmaktadır” diye konuştu.

Kadınların tarımsal üretimde kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği’nin 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan ettiğini hatırlatan Birşen, “Dünya Kadın Çiftçiler Günü, 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır. Kurumumuz kırsal alanda kadın gücünün tarımsal üretim açısından önemini bilmekte ve bu doğrultuda çalışmalarına devam etmektedir. Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, Ülkemizde ve dünyada tarımsal faaliyetlerde bulunan tüm kadınlarımızın 15 Ekim ''Dünya Kadın Çiftçiler Günü''nü kutluyor, önümüzdeki üretim sezonunda bol ve bereketli ürünleri üretmelerini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50