banner333

banner309

Dr. Tur Yıldız Biçer; Gümüşhane'de Demokrasi Yok Sayılmıştır

Gümüşhane ili Torul İlçesine bağlı yaklaşık 10 köyün ayrılarak merkez ilçeye bağlanması ile ilgili referandum yapılmış ve referandumda %95,6 merkez ilçeye bağlanmak istenildiğine dair sonuç çıkmıştı.

Gümüşhane 29.10.2016, 11:54 29.10.2016, 11:58
Dr. Tur Yıldız Biçer; Gümüşhane'de Demokrasi Yok Sayılmıştır
banner407

 CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ DR. TUR YILDIZ BİÇER; “GÜMÜŞHANE’DE DEMOKRASİ YOK SAYILMIŞTIR!”

Gümüşhane ili Torul İlçesine bağlı yaklaşık 10 köyün ayrılarak merkez ilçeye bağlanması ile ilgili referandum yapılmış ve referandumda %95,6 merkez ilçeye bağlanmak istenildiğine dair sonuç çıkmıştı. Fakat referandum kararının İl Genel Meclisinde iptal edilmesi vatandaşların tepkisini çekmiş konuyu Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız BİÇER’e iletmişlerdi.

Demokratik Usul ve esaslarla yapılan referandum kararının İl Genel Meclisi’nde iptal edilmesine sessiz kalmayan CHP’li BİÇER İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.


BİÇER; “Vatandaşlarımız taleplerini, haklarını demokratik yöntemlerle dile getiriyorlar. Ortada sandıktan çıkan bir oy çoğunluğu var. Yani halk iradesi var ve halk iradesi yok sayılmakta. Halk iradesini yok sayan İl Genel Meclisi Üyelerinin ve kararlarının tekrar gözden geçirilmesi için İçişleri Bakanı SOYLU’ya birtakım sorular sordum. Gelecek cevabı, iradeleri yok sayılmış durumda olan vatandaşlarımız kadar bende merak ediyorum ve bunu da kamuoyu ile paylaşacağım!” dedi.


Ayrıca CHP’li BİÇER; “Demokrasiyi savunduğumuzu ifade ediyor özellikle de son zamanlarda sürekli demokrasi vurgusu yapıyoruz. Ama gelin görün ki %95,6 oranında sandıktan oy çıkıyor ama siz bunu yok sayıyorsunuz! Bu mudur demokrasi?” diyerek konuya olan tepkisini ifade etti.


Bahçelik, Arılı, Kalecik, İnkılap, Günay, Işık, Kocadal, Gülaçar, Dedeli ve Yalınkavak köylerinin merkez ilçeye bağlanıp bağlanmayacağını da Bakan SOYLU’ya soran Dr. BİÇER, İl Genel Meclisinin Millet iradesini yok sayan üyeleri ile ilgili işlem yapılıp yapılmayacağının da cevaplanması istedi. 

CHP’li Milletvekili Dr. Tur Yıldız BİÇER’in Bakan SOYLU’ya sorduğu sorular şu şekilde;

1)      Gümüşhane ili Torul İlçesine bağlı köylerin Merkez ilçeye bağlanma talebine yönelik Referandumdan evet oyu çıkmasına rağmen İl Genel Meclisinde kabul edilmemesinin gerekçesi nedir?

2)      Demokratik usul ve esaslarla yapılmış referandumun hiçe sayılmasını ve köylülerin mağdur edilmesini nasıl açıklayacaksınız?

3)      Demokratik Hukuk devletinin gerekliliği olan seçimlerin yok sayılması milli iradenin yok sayıldığına işaret etmemekte midir?

4)      İl Genel Meclisinin Demokratik taleplere yanıt verip vermediğini denetlemek Bakanlığınızın görevi değil midir ve bu görev neden yerine getirilmemiştir?

5)      Halk iradesini yok sayan İl Genel Meclisi üyeleri ile ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır? 

6)      Gümüşhane İli Torul ilçesine bağlı Bahçelik, Arılı, Kalecik, İnkılap, Günay, Işık, Kocadal, Gülaçar, Dedeli ve Yalınkavak köyleri merkez ilçeye bağlanacak mıdır? Bağlanacaksa ne zaman bağlanacaktır? 

7)      Demokrasi olduğunu sürekli vurguladığınız halde demokratik yollara başvuran halkın iradesini yok sayan İl Genel Meclisi üyelerinin istifa etmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? 

8)      Demokratik esaslarla hareket eden halkın sandık iradesi yok sayılıyor ise hala demokrasiden söz edebiliyor musunuz? 


Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak 04:33
Güneş 06:00
Öğle 12:31
İkindi 16:04
Akşam 18:53
Yatsı 20:13