banner333

banner309

DOKA Toplantısı Artvin'de Yapıldı

DOĞU KARADENİZ KALKINMA AJANSI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI ARTVİN'DE YAPILDI.

Gümüşhane 14.02.2014, 11:29 14.02.2014, 11:31
DOKA Toplantısı Artvin'de Yapıldı
banner400

 İl merkezine yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan   Atabarı Kayak Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Artvin Valisi Kemal Cirit, Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Rize Valisi Nurullah Çakır, Giresun Valisi Hasan Karahan, Ordu Valisi Kenan Çiftçi,  Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile DOKA Genel Sekreteri Oktay Çetin Kaldırım katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Doğu Karadeniz’in en doğusundaki sınır ili olan Artvin, bölgemizin karakteristik tüm özelliklerini taşırken, sahil bandı olup ta il merkezinin içeride olduğu birkaç ilimizden birisidir. Dolayısıyla hem Karadeniz’in tüm özelliklerini taşımakta hem de komşu bölgelerinden etkilenerek farklı kültürleri içinde barındırarak seçkin demokrasi kültürü ve hoşgörüsü ile örnek bil ildir. Bugün yine ülkemizin Kafkaslara açılan en önemli sınır kapısına sahiptir. Sarp Kara Hudut Sınır Kapısı her yıl ciddi katkıyı bizlere ve ülkemize sunmaktadır. Bugün ortalama günde 18000 kişi ve yılda 6,5 milyon kişinin geçiş noktası haline gelmiştir. 1 milyon 250 araç giriş çıkışı yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre % 21’lik artış vardır. Ülke Kara Hudut Kapıları arasında ilk sıradadır ve totalde Atatürk ve Antalya havalimanlarından sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Ve 500 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefi doğrultusunda ciddi hareketliliği bünyesinde barındırmaktadır. Ve sınır kapısı ile ilgili büyütme, modernleştirme ve kamulaştırma işlemleri devam etmektedir.

DOKA olarak ilimizde bugüne kadar 46 proje kazandırılmış, 3 proje uygulanamamış ve yaklaşık 6 milyonluk proje desteği ilimize sunulmuştur.  Kalkınma Ajansları olarak bölgesel planlamalarda ciddi katkıyı önemsemekteyiz. İller kalkınacaksa ve zihinlerdeki paradigmal değişim yaşanacaksa bu ancak bölgesel bir ivme kazanırsa anlamlıdır. Ki 26 Kalkınma Ajansının kurularak faaliyette olması da bunun en açık göstergesidir. Yeniden hoşgeldiniz diyor, toplantının başarılı geçmesini temenni ediyorum.”

DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi ise toplantıda yaptığı konuşmada: “Böyle güzel bir mekanda bizleri buluşturan ev sahibi Artvin Valimize ve heyetine canı gönülden teşekkür ediyoruz. Karın, o soğuğun sıcağını, güneşin güzelliğini ve ormanın güzelliğini bu toplantı vesileyle bizlere gösterdiğini için bir kez daha heyetimiz adına teşekkür ediyorum.

Karadeniz her yönüyle mükemmel bir bölgemiz. Bütün illerin kendine mahsus, kendine ait güzellikleri var. Ama birbirine de benzer yönleri var. Zaten DOKA’da 6 ilimizi bir araya getirerek, bu güzelliklerin inkişaf edilmesini, ortaya çıkmasını, turizm, ekonomi, sağlık, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği içerisinde Türkiye’de olduğu gibi dünyada yerini alması için çaba ve gayret göstermektedir.

 Bugün burada toplanmamızın gündeminden birisi de 2014 yılı içerisinde çıkılması planlanan Doğrudan Faaliyet Desteklerinin görüşülmesidir. TR 90 Kış Master Planının değerlendirilmesi, başarılı bulunan projelerin değerlendirilmesi, BROP kapsamında İzleme ve Değerlendirme Faaliyetleri fesih talepleri var. Bunları görüşeceğiz. Birde kurumsal işlerle ilgili olarak görüşmeler yapacağız.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Toplantı, gündemde yer alan TR90 Kış Turizmi Master Planının Değerlendirilmesi, Çalışma Bakanlığı İKGOP Desteği Kapsamında Başarılı Bulunan Ordu ve Giresun İllerinde Uygulanacak Projenin Değerlendirilmesi, devam eden projelere ilişkin sözleşme fesih taleplerinin görüşülmesi, 2014 yılı içerisinde başarılı bulunan Doğrudan Faaliyet Desteği Projelerinin Görüşülmesi, Kurumsal İşlemlerin Görüşülmesi ve  dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi, toplantı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Buraların turizme açılması için neler yapabilir konusunda bir master plan hazırlanmıştı. Toplantıda bunu değerlendirdik. Heyetimiz çok güzel çalışmalar yapmışlar. Özellikle yaylalar, yayla turizmi, eko turizm ve kayak. Bunları görüşüp değerlendirmelerde bulunduk. Bize müracaat eden bazı projeleri görüştük ve kararlar aldık. Projelerden sonra projelerin reddi ile ilgili bazı noktalar söylenmişti. Bu konular hakkında kararlar verdik. Bir sonraki toplantımızda da neler yapacağımızı görüştük. Biz buraların her alanda gelişmesi adına DOKA ve Yönetim Kurulu adına elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Şunu da hassaten belirtmek istiyorum, Artvin bizlere çok güzel ev sahipliği yaptı. En güzel mekanı bizler için açtı. Artvin Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve İl Genel Meclisi Başkanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Artvin’de bizlere verilen raporlar doğrultusunda çok güzel hizmetler yapılabilir ve bu yönde gelişen bir bölgemiz. Artvin, içinde barındırdığı doğası ile İsviçre’nin Alpleri gibi muhteşem bir ilimiz.” dedi

DOKA Yönetim Kurulu Üyeleri toplantının ardından Atabarı Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunduktan sonra ilden ayrıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52