banner333

banner309

Çoruh EDAŞ Uyardı: Bilinçsiz Müdahale Etmeyin

Çoruh EDAŞ, yaz mevsiyle birlikte nüfus yoğunluğunun arttığı köylerde vatandaşların şebekeye müdahale etmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Gümüşhane 15.06.2020, 10:10
Çoruh EDAŞ Uyardı: Bilinçsiz Müdahale Etmeyin
banner400

Yaz mevsiminin gelmesi ile özellikle nüfus yoğunluğunun arttığı köylerde vatandaşların bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde elektrik şebekelerine müdahale etmeleri sonucu elektrik dağıtım hizmetinde zorluklar yaşanmaya başlanınca Çoruh EDAŞ vatandaşları uyardı.

Kurumdan yapılan açıklamada alçak gerilim (AG) ve yüksek gerilim (YG) elektrik şebekelerinde her türlü bakım, onarım ve bağlantı yetkisinin sadece Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. teknik ekiplerinde bulunduğu belirtilerek, elektrik arızasına müdahale, enerji kesme-açma, armatür arızası, armatür takma, habersiz ağaç kesim vb. gibi durumlarda şebeke ve direklere üçüncü şahısların müdahale etmesinin tehlikeli ve yasak olduğu vurgulandı.

"ŞEBEKELERE BİLİNÇSİZCE MÜDAHELE ETMEYİN"
Çoruh EDAŞ ekipleri, haber verilmeden yapılan ağaç budama işlemiyle ağaçların devrilerek şebekelere zarar verdiğini belirtti. Elektrik Kuvvetleri Akım Yönetmenliği’ne (EKAT) göre Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon il ve ilçelerinden gelen talep ve ihbarlar üzerine ağaç dalları budanmaktadır. Ağaç dallarının elektrik hatlarına temas etmesi durumunda meydana gelebilecek can ve mal güvenliği tehlikesi, kar ve rüzgarda yaşanan arıza durumlarına karşı önlem amacıyla bilinçli ve ekosistem dengesi göz önünde bulundurularak budanan ağaçlar, can ve mal kayıpları başta olmak üzere elektrik arızası gibi meydana gelebilecek risklerin önüne geçmektedir. Çoruh EDAŞ, özel mülk alanlarında bulunan ağaçların budanması ağaçların elektrik tesislerinin veya elektrik şebekesindeki iletkenlerin üzerine devrilmemesi, kısa devrelere ve enerji hattında arıza kaynaklı kesintilere yol açılmaması için önlem alınması gerektiğini, planlı kesinti yapılabilmesi için mutlaka haber verilmesinin önem taşıdığını da bildirdi.

“ELEKTRİKTE GÜVENLİ MESAFE”

Elektrik şebekesi altında veya yakınında 3. şahıslar tarafından yapılan çalışmalarda, elektriğin bilinçsizce kullanımı veya iş güvenliği kurallarına dikkat edilmemesi sonucu enerji hattına iletken maddelerle temas sağlanması ile birlikte çarpılmaların yaşandığını ifade eden yetkililer inşaat alanlarında ya da ikamet edilen konutun çatısında çalışırken EKAT Yönetmeliği’ne göre emniyet mesafesi uygun olan elektrik hattına temas edilmesi, iş makinesi ile inşaata beton dökümü yapılırken dikkatsizlik sonucu iletkenlere temas sonucu can ve mal kayıplarının yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:03
Güneş 04:52
Öğle 12:24
İkindi 16:20
Akşam 19:46
Yatsı 21:27