banner333

banner309

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü kutlandı.

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle, Atatürk Anıtı önü ve Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. 

Gümüşhane 18.03.2017, 22:11
Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü kutlandı.
banner400

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle, Atatürk Anıtı önü ve Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. 

Kültür Merkezi’ndeki anma programı öncesinde, Atatürk Anıtı önünde yoğun kar yağışı altında gerçekleştirilen çelenk sunma törenine, Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Vali Yardımcısı Murat Kahraman, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Faruk Akıncı, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Gümüşhane Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cahit Erdoğan, kurum müdürleri, şehit ailelerimiz, gazilerimiz, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Atatürk Anıtı’na çelenk sunma törenin ardından beraberinde Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Vali Yardımcısı Murat Kahraman, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar ile birlikte Gümüşhane Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ne geçen Sayın Valimiz, Dernek Başkanı Cahit Erdoğan ve dernek üyeleriyle bir süre görüştükten sonra Kültür Merkezi’ne geçti.

Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Gümüşhane Valiliğimiz adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Gümüşhane Lisesi tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü programına Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Vali Yardımcısı Murat Kahraman, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Faruk Akıncı, Gümüşhane Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cahit Erdoğan, kurum müdürleri, şehit ailelerimiz, gazilerimiz, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda daha sonra, günün anlam ve önemine ilişkin Gümüşhane Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ece Aydın ve İl Jandarma Komutanlığı adına Astsubay Kıdemli Çavuş Ahu Aydoğan Halvacı tarafından birer konuşma gerçekleştirdi.

Programa daha sonra Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesiyle devam edildi. 

Birinci olan öğrencilere ödüllerini takdim eden Sayın Valimiz burada yaptığı konuşmada, Çanakkale savaşının dünya tarihinde çok önemli bir yeri olan, çok sayıda şehit verilen bir savaş olduğunu belirterek, asıl hedefin Çanakkale olmadığını, İstanbul ve nihayetinde Osmanlı İmparatorluğu’nu tamamen ele geçirmek olduğunu söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve diğer komutanların, askerlerin ve şehitlerin sayesinde düşman güçlerinin bu amaçlarına ulaşamadıklarını kaydeden Sayın Valimiz, “Bizim tarihimiz 18 Mart Çanakkale Zaferi gibi nice zaferlerle doludur. En son geçtiğimiz 15 Temmuz’da içimizdeki hainlerin darbe teşebbüsüne karşı bu aziz millet hem şehit verdi, hem gazi verdi. Bu ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyen, belki de tapusunu emperyalist güçlere vermek isteyen o hainlere milletimiz fırsat vermedi. Biz milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Ecdadımızdan aldığımız bu şevkle aziz milletimize hizmet etmek durumundayız. Sadece ecdadımızın yaptıkları övünmek yetmez. Gençlerimizi çok iyi yetiştireceğiz, bilimle, milli ve manevi değerlerimizden aldığımız güçle, nano teknolojiyle, giyilebilir teknolojiyle yetiştireceğiz. Gümüşhane’de yetişen bu gençlerimizi çağın en iyi teknolojisiyle yetiştirip geleceğe hazırlayacağız.” dedi.

Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Cihan Pektaş ise ikinci olan öğrencilere ödüllerini verdikten sonra yaptığı konuşmada “Çanakkale Zaferi bin yıldır bulunduğumuz bu topraklarda bize yeni bin yılın kapısını açan büyük bir zaferdir. Dünyanın en gelişmiş ordularıyla, yenilmez armada dedikleri en güçlü donanmalarıyla geldiler, hesaplarını yaptılar ama onların da hesap edemediği bazı şeyler vardı. Yarbay Mustafa Kemal’i hesap edemediler. 265 kiloluk mermiyi Allah u Ekber diyerek topun namlusuna süren Seyit Onbaşı’yı hesap edemediler. Şehit olmak için sıraya girmiş yüzbinlerce Mehmetçiği, büyük Türk milletini hesap edemediler.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından programa, “Bir Destandır Çanakkale” isimli tiyatro gösterisi ile devam edilirken, programın ardından Sayın Valimiz ve protokol üyeleri emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

Programın ardından, davetlilere Çanakkale menüsünde yer alan hoşaf ve kuru ekmek ikram edildi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52