banner333

banner309

Başkan Çimen: Kanıma dokunuyor

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Sayıştay’ın 2019 yılı raporlarıyla ilgili bazı yayın organlarında çıkan haberler için “Usulsüzlük denmesi kanıma dokunuyor” dedi.

Gümüşhane 24.12.2020, 12:32
Başkan Çimen: Kanıma dokunuyor
banner400

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Sayıştay’ın 2019 yılı raporlarıyla ilgili bazı yayın organlarında çıkan haberler için “Usulsüzlük denmesi kanıma dokunuyor” dedi.

Başkan Çimen, Gümüşhane’de görev yapan gazetecilerle makamında bir araya gelerek son günlerde gündem olan konuyla ilgili açıklama yaptı. 

Belediye Başkan Yardımcısı Kubilay Bozalan, Mali Hizmetler Müdürü Gökhan Yaşar ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hayati Yalçın’ın hazır bulunduğu toplantıda Başkan Çimen, denetim raporlarındaki borç miktarının bir yılda yapılmış borç olmadığını, önceki yıllardan gelen ve 2019 yılı itibariyle toplam borcu ifade ettiğinin altını çizdi.

“Nüfusu bizden az olan birçok belediyenin borçları bizim 2-3 katımız”

Raporda bahsedilen konuların usulsüzlük değil, usul hatası olduğunu vurgulayan Başkan Çimen, “Borçlu belediye aldık, eğer bunlara takılsak 10 yıl hiç borçlanmamız gerek. Halkımız bizden yatırım bekliyor. Nüfusu bizden az olan birçok belediyenin borçları bizim 2-3 katımız var. Borçlanma bize özel bir durum değil, tüm Belediyelerde aynı sıkıntı var. Yatırım yapan her belediye gibi bu limitleri aşıyoruz, yoksa nasıl yatırım yapacağız. Bu şehrin yılları kayboldu, daha kaybetmeyeceğiz” dedi.

“Bizler usulsüzlük, hırsızlık yapmadık, yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz”

Raporlarda yer alan “Covid-19” vurgusunun tamamen bir yanlış algılama olduğunu savunan Başkan Çimen, “Raporu yazan arkadaşla görüştüm. Kendisi bir önceki sayfada Covid sebebiyle diye cümleye başlayıp sebep gösterirken, arka sayfada arkadaşlarımızın cevabını Covid’den dolayı diye yazıyor. Tam bir muamma. 2020 yılına süregelen dönemde Covid dönemiyle tahsilatlarımızın azaldığını örnek gösteriyor. Ama gelin görün ki rapora sanki 2019 da Covid’den tahsil edememişler gibi eklenmiş. Her şeyimiz şeffaf. Bizler usulsüzlük, hırsızlık yapmadık, yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Usulsüzlük denmesi kanımıza dokunuyor. Bu koltukların hakkını vereceğiz. Çocuklarımıza iyi bir gelecek ve borçsuz bir belediye bırakacağız” diye konuştu.

“Halkımız bizden yatırım bekliyor”

Sayıştay’ın Belediye’nin mal varlığının 360 milyon liranın üzerinde olması gerekirken muhasebe kayıtlarında 11 milyon olduğunu belirttiğini, bunun da usulsüzlük olmadığını hesap eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Başkan Çimen, “Borçlanma konusunda borçlu bir belediye devraldık ve acilen yatırımlar yapılması gereken bir il belediyesine başladık. Eğer bu borç rasyolarına takılsak bizim 10 yıl hiç borçlanmamamız gerekiyordu. Ben hizmet etmeye geldim oturup borç ödenmesini beklemeye değil. Halkımız bizden yatırım bekliyor. Yaptığımız yatırımlarımızda ortada. Bu yatırımları şehrimize yaptık çok şükür. Bugün ülkemizde nüfusu bizden az olan birçok Belediyenin borçları bizim 2-3 katımız kadardır. Borçlanma mevzusu bize özel bir durum değil. Raporda bahsedilen borçlanma limitini aştığımız konusunda ise bu limitleri yatırım yapmak niyetinde olan ve yatırım yapan her Belediye gibi aşmak durumunda kalıyoruz. Yoksa nasıl yatırım yapacağız?” ifadelerini kullandı.

“Denetim raporlarındaki borç miktarı bir yılda yapılmış borç olmayıp önceki yıllardan aktarılarak gelen ve 2019 yılı sonu itibariyle toplam borcu ifade etmektedir”

Haberlere konu olan bilgilerin Sayıştay Denetçilerinin yapmış olduğu denetimler sonucunda Sayıştay Başkanlığının sitesinde yayınlanan Denetim Raporlarından elde edilmiş bilgiler olduğunu ve herkesin rahatlıkla ulaşacağı bilgiler olduğunu kaydeden Başkan Çimen, “Bu haberlerde Belediyenin borcu ile ilgili raporda ifade edilen tutar doğrudur. Ancak burada bizleri üzen durum ise hak etmediğimiz yorumların yapılmış olmasıdır. Denetim raporlarındaki borç miktarı bir yılda yapılmış borç olmayıp önceki yıllardan aktarılarak gelen ve 2019 yılı sonu itibariyle toplam borcu ifade etmektedir. Belediyemizin Öz gelirleri, yatırım yapması ve halkımızın hizmetine sunması için yeterli miktarlarda değildir. Hal böyle olunca da borçlanma yoluna gidilmiştir. Yapılan borçlanmalar belediyemizin Sermaye Üretim Giderleri için kullanılmıştır. Yapılan Pazar alanı Binası, Gençlik Parkı, Sema Doğan yaşam alanı, Sokak Sağlıklaştırması, Mezbahane, Katı Atık Tesisi gibi” dedi.

Yine denetim raporunda borçlanmanın miktarının aşıldığını, doğrudan temin yöntemi ile fazlaca alımların yapıldığı ifadelerinin bulunduğunu aktaran Çimen, “Yürürlükte olan mevzuatlarda belediyelerin borçlanmaları ile ilgili hükümlere riayet edilerek borçlanıldığı ve Doğrudan temin yöntemi ile yapılan alımlarında İhale Kanunu hükümlerine uygun olarak yapıldığı ortadadır. Doğrudan temin yöntemi Kamu İhale Kanunun içinde olan bir satın alma yöntemidir. Bazı yayın organlarında belediye giderleri ile ilgili yorumlar içinde şöyle bir açıklama yapmak gerekirse; Belediyenin mal ve hizmet alım giderlerinin nelerden ibaret olduğunu bilmek ve yüzeysel yorum yapmamak gerekmektedir. Örneğin Taşerondan kadroya geçen personelimize yapılan maaş ödemeleri de bu kapsamdadır. Bulgu listesinden de belirtildiği gibi bulguların çoğu muhasebe kayıtlarıyla alakalı hesap hatalarından sürekli güncellenen muhasebesel kodlar ve sistemsel hatalardan oluşmaktadır. Bu durumda usul hatasıdır, usulsüzlük değildir. Çünkü Kanun diyor ki; ‘Bir önceki yıl gelirlerinin yeniden değerleme oranı kadar artırılmış miktarından fazla borçlanamazsın’ bu da tüm belediyelerin kanayan yarasıdır. Gelirlerimiz bize yatırım yaptıracak imkanı kanuna göre sağlamıyor” diye konuştu.

“Bu şehrin yılları kaybolmuş daha kaybedecek yılımız yok”

Borçlanma kararlarının Belediye Meclisi tarafından alındığını hatırlatan Başkan Çimen, “Bu şehrin yılları kaybolmuş daha kaybedecek yılımız yok. Bugün GES yatırımımız onaylandı yapmayalım mı? Kredisi onaylandı almayalım mı? Bu krediyi Belediyemize sağlayan İller Bankası Genel Müdürlüğü. Bu kurum kredi verirken Belediyemizin borç ve mali durumunu ayrıntılarıyla inceleyerek bu krediyi veriyor. 2020 yılında ilimizi ülkemizin en düşük borç rasyosuna sahip illeri arasına soktuk. Bugün 500 milyon üstünde bir malvarlığı olan belediyemiz var. Güncel değerlerle Gümsaş’ın değeri 100 milyon ve yüzde 100 hissedarı belediyemiz. Uzun vadeli iller bankası kredileri ile kamusal borçlarımız bugün 60/70 milyon. Bunlar kamuya olan yatırım karşılığındaki borçlarımız. Bizim piyasaya neredeyse borcumuz kalmadı. Alacağımız ise 10 milyon civarında. Piyasa borcu olmayan belediye var mı araştırın. En yakın ödemeler 6-7 ay vadeyle ödeniyor” ifadelerini kullandı.

“Son 1 yılda 45 milyon borç ödedik”

Son 1 yılda 45 milyon borç ödediklerini ifade eden Başkan Çimen, “Niye kimse bunu konuşmuyor? 115 milyondan 70 milyona geriledi borcumuz. Ve nerdeyse hepsi uzun vadeli kamuya olan borçlar. 10 yılda ödeyeceğiz bunları. Sokak Sağlıklaştırması, Vahşi Depolama, GES gibi yatırımlarımızda bitti borçlanacağız bu yatırımları ilimize kazandıracağız. Korkacak abartılacak bir durumumuz yok. Mal varlığımız borcumuzu 10 kez ödeyecek büyüklükte. Halkımız müsterih olsun. Belediyemiz emin ellerde” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (1)
Davut Şenel 3 yıl önce
Gümüşhane 'liyim !
Altın kalpli insanların şehri Gümüşhane' mize (29) siz güzel insanlara selam olsun !
Tamam bir partiyi tutuyorum,bütün partiler de yöneticileri de bulundukları bölğenin daha iyiye güzele gitmesi için uğraş veriyor.
Ne hikmetse yönetime gelenlerin basiretleri bağlanıyor !
Elimizdekiler :
▪︎ Gümüşhane-Bayburt Havalimanı (2020 Ekim açılacaktı)
▪︎ Ziğana Tüneli (şimdiye bitmesi gerekiyordu)
▪︎ Trabzon -Gümüşhane-Erzincan Tren projesi (Elimizdeki hat yön değişikliğine uğradı ,inşAllah geri dönüşü olur !)
▪︎ Gümüşhane Kayak Merkezi pisti , (heyecan verildi sonu gelmedi)
▪︎Gümüşhane-Kale arası otoyol bir türlü bitmek bilmedi !
▪︎ Gümüşhane Devlet Hastanesi bir türlü hizmete alınmadı,
▪︎ Gümüşhane' deki dernekler ve yöneticileri gerçekte bulundukları makamların hakkını vermemektedirler !
HAYAL ETTİKLERİMİZ
● Garajlardan veya uyğun görülecek yerden KUŞAKKAYA'ya TELEFERİK ve sosyal tesislerin yapılması,
● Gümüşhane bir manada tüneller şehri oldu, giriş ve çıkışlarına güzel peysaj çalışması, (bodur bitki, çicek)
● Stad -Üniversite arası TRAMVAY ,
● Harşit Çayı düzenleme yapılarak SANDAL gezintileri ,
● Park sorunu çözümü için dağ içerisine tünel misali alan yapılması,
● Şehir içerisinde Enğellilerinde kullanımına olanak verecek tuvaletlerin yapılması,
● Özellikle Valilik önüne ve Atalay hotelin merdivenlerinin asansöre dönüştürülmesi,
● Kent Ormanı yolu ve mesire yerinin güzelleştirilmesi,
● Bahçecik barajı isminin gerçek köyü KOCAPINAR olarak değiştirilmesi,
Her kurum ve yöneticiler üzerine düşen görevi hakkı ile yerine getirmeye çalışsa halka dokunmuş olsalar sorunlar birer birer ortadan kendiliğinden kalkar.
Tabiki şimdiye kadar yapılanlar da yine kurum ve yöneticiler sayesinde olmuştur haklarını verelim teşekkür ediyoruz.
Siz büyükler olarak heyecanımızı Gümüşhane ' mize olan sevğiden görünüz !
Devletimiz var olsun milletimiz sağolsun !
B e r l i n
24.12.2020 perşembe
09.Cemaziyelevvel.1442
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52