banner333

banner309

Rektör Zeybek TEKNOFEST’e Katıldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde Samsun’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ziyaretçilere kapılarını açan TEKNOFEST KARADENİZ 2022’ye Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek de katıldı.

Gümüşhane Üniversitesi 07.09.2022, 20:18
Rektör Zeybek TEKNOFEST’e Katıldı
banner400

Samsun-Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ 2022’ etkinliğini ilk gün 110 bin, ikinci gün 95 bin, üçüncü gün 120 bin kişi ziyaret ederken, festivalin dördüncü gününde 105 bin, beşinci gününde ise 220 bin kişi ziyaret etti. Böylece TEKNOFEST KARADENİZ 2022’i 5’inci günün sonunda gezenlerin sayısı 650 bine ulaştı. 

Bölge üniversitelerinin rektörleriyle beraber festivale katılı sağlayan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek alandaki çalışmaları ve gençlerin projelerini inceleyerek T3 Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar’dan festival hakkında bilgiler aldı. 

Dünyanın en büyük havacılık festivali olan ve toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyor. 

TEKNOFEST KARADENİZ 2022’nin gençlerin teknolojiyi takip etmelerine fırsat vermesi ve tatlı bir rekabet ortamı sağlaması açısından önemli bir etkinlik olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; “TEKNOFEST KARADENİZ 2022, 6 gün boyunca teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, atölyeler, sahne gösterileri, konserler ve etkinliklerle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonuyla geleceğimize ışık tutan TEKNOFEST, çocuklarımızın ve gençlerimizin yeteneklerini sergileyebilmeleri ve geliştirebilmeleri adına çok önemli bir imkândır. Burada yarışan gençlerimiz, yarının bilimsel ve teknolojik gelişimlerinde söz sahibi olup geleceği şekillendireceklerdir. Her şey bir fikir ve inanç ile başlar. Gençlerimize bu fikri ve inancı aşıladığımız taktirde gençlerimizin yarının yapay zekalarını, insansız hava araçlarını ve dijital teknolojilerini geliştirecek birer bilim insanı olduğunu görürüz. Bu amaçla da büyük bir şölen tadında gerçekleşen ve gençlerimizin projelerine destek olan TEKNOFEST’te bulunmaktan hayli mutlu olduk. Festivalin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, T3 Vakfı Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar’a ve festivale ev sahipliği yapan Samsun halkına çok teşekkür ediyor, yarışmalara katılan tüm gençlerimize de başarılar diliyorum” açıklamasında bulundu.

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalara 81 il, 107 ülkeden 150 binin üzerinde takım, 600 binin üzerinde katılımcı başvuruda bulunurken, ön eleme aşamasını geçen takımlara 22 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağlandı. TEKNOFEST’te yarışarak dereceye giren takımlara 7 milyon liranın üzerinde ödül dağıtıldı. Ödüllerin bazıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından festivalin 5’inci gününde verilirken, bazı ödüller ise festivalin son gününde verildi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49