banner333

banner309

Yerli Malı Haftasında Yerli Fabrikaya Ziyaret

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası etkinlikleri kapsamında Gümüşhane Tekke Köyü’nde bulunan GÜMÜŞSU Meyve Suyu fabrikasını gezdiler yetkililerden bilgi aldılar.

Eğitim 19.12.2018, 08:33
Yerli Malı Haftasında Yerli Fabrikaya Ziyaret
banner400

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası etkinlikleri kapsamında Gümüşhane Tekke Köyü’nde bulunan GÜMÜŞSU Meyve Suyu fabrikasını gezdiler yetkililerden bilgi aldılar.

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri okul müdürü Habib Tanış başkanlığında, Öğretmenler Burak Birol Uzman ve Kübra Demirci refakatinde Tekke Köyü’ nde bulunan GÜMÜŞSU Meyve Suyu fabrikasına 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret ederek meyve suyu üretimi yerinde görüp, üretimin hangi aşamalardan geçerek yapıldığını yetkilere sordular.

Fabrika müdürü Yüksel Demir tarafından karşılana öğrenciler görevliler eşliğinde fabrikayı gezip doğadan toplanarak fabrikaya getirilen kuşburnunun meyve suyu olması,  şişelenme ve etiketlenme aşamalarını ilgiyle izlediler.

Öğrencilerin soruların her birimdeki görevliler tarafından cevaplandı.

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu müdürü Habib Tanış “Okullarımızda her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Bu sen farklı bir etkinlik yapalım öğrencilerimiz yerli bir tesissimize götürülelim yerli malı üretimi yerinde görmelerini istedik. Gümüşhane’mizde yetişen  kuşburnu, alıç gibi ürünleri işleyerek meyve suyu yapan GÜMÜŞSU meyve suyu fabrikamızı gelmeye karar verdik. Burada hem yerli üretimi gördük, hem de öğrencilerimizde meyve suyu tüketimi açısından farkındalık oluşturmak istedik. Bizlere bu imkanı sunan Fabrika Müdürümüz Yüksel Demir’e ve fabrika çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

GÜMÜŞSU Meyve Suyu fabrikası Müdürü Yüksel Demir, “Yerli mali haftasında Kale Koçkaya İlkokuklu öğrencilerinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti belirtti. Demir “fabrikamız 1974 yılında kurulmuştu. Daha sonraları birkaç kez kapandı açıldı. 2018 yılında Gümüşhane Belediye Başkanımız Ercan Çimen tarafından belediye adına satın alınarak tekrar üretime başladık. Gümüşhane’de yetiştirilen kuşburnu, alıç, böğürtlen kızılcık, elma vişne meyvelerini meyve suyu, marmelat gibi ürünler üreterek Gümüşhane’mizde ve ülke geneline satıyoruz. Meyve suyu özellikle kuşburnu suyu tüketimi çok önemli, çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamaktadır. Sizlere meyve suyu tüketmenizi öneriyorum. Gazlı içecekler yerine meyve suyu için.” dedi

İkram edilen kuşburnu sularını içen öğrenciler. Tadının çok güzel olduğunu belittiler. Daha önce kuşburnu suyunu içmeyen bazı öğrenciler tadının çok güzel olduğunu bilmiyorduk. Öğrencilerden Ebrar Naz Ünsal “Evde ailemin ısrarlarına rağmen kuşburnu suyu içmiyordum. Burada ilk kez içtim tadını çok beğendim bundan sonra kuşburnu suyu içeceğim. Öğrencilerden Betül Demet “ ilk kez meyve suyunun nasıl yapıldığını gördüm. El değmeden üretiliyor. Fabrika ve çevresi temizdi. Artık bundan sonra marketten GÜMÜŞSU Kuşburnu Suyu alıp rahatlıkla içebileceğim. dedi

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53