banner333

banner309

Prof.Dr.Hasan Nuri Yaşar YÖK Üyesi Seçildi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hemşerimiz Prof.Dr.Hasan Nuri Yaşar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçildi.

Eğitim 09.03.2016, 00:53 09.03.2016, 00:57
Prof.Dr.Hasan Nuri Yaşar YÖK Üyesi Seçildi
banner400
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, boşalan YÖK üyeliklerine, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 6'ncı maddesinin b/1 bendi uyarınca, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar ile Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş'ı seçtiği bildirildi.

Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar Kimdir?

1964 yılında Gümüşhane’de doğdu. Babası Hasan Bey, annesi Şöhret Hanım.Keçikaya Köyü İlkokulu, Kale Ortaokulu ve Gümüşhane Lisesi’nden (1982) mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1988 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’nda asistan oldu. Kamu Hukuku Bölümünde “Devlet Başkanının Kanunları Geri Gönderme Yetkisi” teziyle 1991’de Yüksek Lisansını bitirdi ve 1992’de araştırma için Paris Üniversitesi Sorbonne’a gitti. Anayasa Hukuk Alanında araştırma yaparken 1993’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ayrıldı ve Fransa Strasbourg’a yerleşti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde staj ve Strasbourg Robert Schuman Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırmalar yaptı. Aynı zamanda 1993’de Nancy 2 Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Milletlerarası Hukuk” alanında Prof. Dr. Jean danışmanlığında 1994’de tezini savundu.

Aynı Fakülte’de 1995’de Prof. Dr. Olivier Oudeaud eşliğinde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri üzerine Doktora çalışmalarına başladı. 1996’da Almanca öğrenmek ve Alman Federal Mahkemesi üzerine araştırma yapmak için Almanya’ya gitti. 1997’de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanının daveti üzerine 1998’de Fransa’dan kesin dönüş yapıp Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde göreve başladı. İstanbul Üniversitesi’nde daha önce dondurduğu doktorasını Prof. Dr. İl Han Özay’ın danışmanlığında “Avrupa İnsan Hakları Sistemi ve Türk Hukukunda Eğitim Hakkı ve Özgürlüğü” teziyle 1999’da tamamladı. 2000’de İdare Hukuku alanında Yardımcı Doçent olarak atandı. M.Ü. Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı yaptı.

2003’de “İdari Yargının Etkinleştirilmesi Arayışında İdari Yargı, İdari Yargıç ve Yargısal Emir” teziyle Doçent oldu. Doçentliğe atanmasını takiben Dışişleri Bakanlığı’nca Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Genel Müdürlüğünde Danışmanlık yaptı. 2000’de Bakanlar Kurulu Başbakanlık Bilgi Edinme Kültür Bakanlığı kararıyla Boğaziçi alanını kapsayan İstanbul 3 Numaralı Anıtlar Kurulu’na atandı. Her iki kurulda 4 yıl Kurul Üyeliği yaptı ve kendi isteğiyle ayrıldı. 2005’de Başbakan Baş Müşaviri olarak atandı ve 5 yıl görev yaptı. 2006–2008 arası Türkiye Denizcilik İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Bu sürede aynı zamanda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Marmara Üniversitesi İİBF ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora dersi verdi. Değişik üniversite ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Boğazlar Belediyeler Birliği ve sivil toplum kuruluşu, siyaset okulu programlarında tebliğ, konferans ve seminerler verdi. 2009’da “İmar Hukuku” adlı kitabı ve çok sayıda makale ve tebliğleriyle Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku Profesörü oldu.

Halen Marmara Hukuk Fakültesi İdare Hukuk Anabilim Dalı’nda akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Yayımlanmış, “Eğitim Hakkı ve Özgürlüğü”, “İdari Yargıç ve Yargısal Emir” ve İmar Hukuku” başlıklı üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar (1)
Yönetici 7 yıl önce
kariyer ve liyakatı yok saymak kendini yok saymaktır. battı balık yan gider.
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52