banner333

banner309

Eğitimde 2. Dönem Başladı

İki hafta süren yarıyıl tatilinin ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2. dönemi başladı.

Eğitim 06.02.2018, 10:20 06.02.2018, 08:25
Eğitimde 2. Dönem Başladı
banner400

İki hafta süren yarıyıl tatilinin ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2. dönemi başladı.

 Gümüşhane'de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 20 bin öğrenci için ders zili tekrar çaldı.

Gümüşhane'de 2017-18 eğitim öğretim yılının 2. dönemi için İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde program düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan Vali Okay Memiş, 2017-18 eğitim öğretim yılı 2.döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye'nin asayiş olayları açısından en huzurlu illerinden birinin Gümüşhane olduğunu, bunda da alınan tedbirlerin yanı sıra vatandaşında kanunlara,  nizama, hukuka uygun hareket etiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Vali Memiş, "İlimizle ve ilimizde yaşayan insanlarla ne kadar övünsek azdır. Bununla birlikte günümüzde iletişimin artmasıyla birlikte her türlü olumlu, olumsuz bilgiye ulaşıyoruz. Dolayısıyla biraz risk de artmış oldu. Gençlerimizde, çocuklarımızda madde bağımlılığına yönelik olarak bizim devlet olarak daha fazla dikkat etmemizi gerektirir hususlar ortaya çıktı. Resmi verilerde Gümüşhane olarak bizim çok olumsuz bir durumumuz yok. Ama yine de tedbirli ve duyarlı olmamız gerektirir durumlar var tabi ki" dedi.

Öğrenciye doğru örnek olunması gerektiğini anlatan Vali Memiş, "Öğretmenlerin, velilerin, yöneticileriniz olarak bizlerin size iyi örnek olması gerekir.  Çocuğuna kitap oku, sigara içme, alkol alma diyor. Ama kendisi hiçbirini yapmıyor. Önce bir kendisinin örnek olması gerekiyor. Uyuşturucu, madde bağımlılığı ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda aslında istatistiklerin sorunlu öğrencilerin veya problemli ailelerin çocuklarının bu işe daha yatkın olduğuna dair kesin veriler yok. Hiçbir sorunu olmayan ailelerin çocukları dahi madde bağımlılığı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Onun için sorun herkesin ortak sorunu. Maalesef emperyalist güçlerin biraz da gelişmekte olan ülkelerde toplumları içten içe yok etmekte kullandıkları, destekledikleri, toplumların ahlaki, ruhsal çöküntü yaşamasını istedikleri bir organizasyon olduğunu da bizler görüyoruz ve biliyoruz. Bunun için sorun alanlarını minimize etmemiz lazım" diye konuştu.

Okul yönetimine ve öğretmenlere, "öğrencilere adil olun" çağrısında bulunan Vali Memiş, "Öğretmenler, öğrencilerine eşit ve adil davranmalı. Öğretmenler, öğrencilerine velisinin statüsüne göre, ağa kızı, paşa kızı, varlıklı adamın oğlu, varlıksız adamın oğlu diye davranırsa burada 50 defa siz şunu yapmayın, bunu yapmayın deyin bir işe yaramaz.  Okulların fiziki mekanı çok önemli. Bu konuda il merkezimizin biraz daha iyileşmesi lazım. İlçelerdeki durumumuz çok daha iyi. Bunları iyileştirmek için çaba göstermek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Notu yüksek olan öğrencilerin daha fazla ders çalıştığına dikkat çeken Vali Memiş, şunları söyledi: "Derslerinize daha fazla vakit ayırırsanız notlarınız yükselecektir. Ama sadece notlar değil kendimizi ahlaken de geliştirmez zorundayız. Hem milli hem manevi değerlere uygun eğitim vermeye gayret ediyoruz. Eş zamanlı olarak bilimden, ilimden, irfandan da faydalanarak, öyle hamasetle değil. Milli, manevi duygular çok önemli. Çünkü Türk milletinin tarihi şanla, şerefle dolu.  Böyle bir ecdadımız var. Osmanlı İmparatorluğu ve ondan önceki Türk devletleri adaletli yönetimleriyle hep dünyada örnek olmuş devletler. Tarihimizi ve geçmişimizi öğrenmek de bizler için çok değerli. Ne kadar gurur duysak azdır. Bulunduğumuz çağda en iyisini yapmak için çok çalışmalıyız, gayret etmeliyiz. 2023 hedeflerine ulaşmanın yolu eğitimden, bu sıralardan geçiyor."

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise, toplamda 19 bin 500 öğrenci, öğretmen, yönetici ve diğer unvan çalışanları olarak 2 bin eğitim çalışanıyla, Gümüşhane'nin eğitim sorumluluğunu yerine getirmenin gayret ve çabası içinde olduklarını kaydederek, "Öğrencilerimizin yaklaşık 3 bin tanesi pansiyonlu okullarımızda barındırdığımız öğrenciler. 2 bin 600 tanesi ise yaklaşık 340 yerleşim merkezinden 277 araçla taşıdığımız öğrencilerimizden oluşuyor. Bu noktada Gümüşhane’nin eğitim misyonunun gerçekleştirilmesi, başarılı bir eğitim süreci yaşanması adına Sayın Valimizin talimatları ve destekleriyle, belediye başkanımızın, STK’larımızın, diğer kamu kurumlarımızın işbirliğiyle bu süreci daha nitelikli hale getirmenin çabası içindeyiz ve her zaman şunu vurguluyoruz; Gümüşhane coğrafyası içinde Allah’ın bahşetmiş olduğu altın ve gümüş madeninden daha ziyade en önemli unsurun Gümüşhane için beşeri sermayenin olduğunu düşünüyoruz. Beşeri sermayenin de en itici gücü olarak eğitimin ne anlama geldiğinin bilinci ve sorumluluğu içinde hareket ediyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49