banner333

banner309

ÜSGÜDER’den, Cebeci’ye Vefa

Üsküdar Gümüşhaneliler Derneği (ÜSGÜDER) , meşhur Türkiyem Türküsünün sözlerinin Yazarı merhum şair Dilaver Cebeci’yi vefatının 13.yılında mezarı başında dualarla andı.

Dernek 30.05.2021, 19:56 31.05.2021, 10:29
ÜSGÜDER’den, Cebeci’ye Vefa
banner400

Kelkit İlçemiz Dayı Köyümüzden olan ve ‘’Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi’’ müstear adıyla anılan, Şair-Akademisyen-Yazar merhum DİLAVER CEBECİ,Üsküdar Çengelköy’deki mezarı başında Üsküdar Gümüşhaneliler Derneğinin düzenlediği programla anıldı.

Yazdığı ve bestelenen, ‘’Türkiye’m’’ Şiiriyle ünü yurt dışına taşan Değerli Hemşeri Hocamızın Anma Programına, Üsküdar Gümüşhaneliler Derneği Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Güdef Genel Başkan Vekili olan Muhammer Özkan ve Yönetimi, Dernek Kurucu Başkanı İsa Çilenk, Dernek Kadın ve Gençlik Kollarından temsilciler, Dilaver Cebeci Hocamızın eşi ve çocukları, İstanbul Güdef Genel Başkanı Bayram Demir, Güdef Genel Başkan Yardımcısı ve STK lardan sorumlu Başkanı Sadık Yazıcı, Güdef Genel Başkan Danışmanı Cengiz Taşdemir, Üsküdar Ak Parti ve Üsküdar MHP İlçe Yönetimlerinden temsilciler ile basın mensupları katılım sağladı.

Kuranı Kerim ve Dualarla başlayan program konuşmalarla devam etti.

Programı tertip eden Üsküdar Gümüşhaneliler İl Dernek Başkanı Muhammer Özkan konuşmasında; ‘’ Abi olarak gördüğü merhum DİLAVER CEBECİ yivefatının seneyi devriyesinde rahmet ve minnetle andıklarını, ünü Türkiye sınırlarını aşan Büyük Şair DİLAVER CEBECİ yi anlatmaya kendisinin lügatinin yetmeyeceğini, fakat bu zamana kadar Gümüşhane STK larınca yapılmamış olan bu anma programının kendilerine nasip olmasını da önemsediklerini,  birkaç ay önce Üsküdar Gümüşhaneliler Dernek Başkanı olduğunu ve üyelere verdiği söz gereğince kültürel dernekçilik yapmak istediğini, bu sebeple de DİLAVER CEBECİ ve Gümüşhane’mizin Dilaver Cebeci Hoca gibi diğer değerlerini de hatırlamak ve tanıtmak için uğraş vereceklerini, pandemi şartları nedeniyle sınırlı katılımla program yaptıklarını, ilerleyen yıllarda salon programı yapmayı hedeflediklerini, katılımlarından dolayı tüm dostlara teşekkür ettiğini ‘’ dile getirdi.

Sonrasında söz alan İstanbul Güdef Genel Başkanı Bayram Demir ise; ‘’ Güdef Genel Başkan Vekili Muhammer Özkan a bu güzel ve anlamlı organizasyonu nedeniyle teşekkür ettiğini, DİLAVER CEBECİ nin şiir ve yazılarını, din, vatan, memleket aşkı ile yazan ve düşünen biri olduğunu, onu burada anmaktan gurur duyduğunu, erken denebilecek yaşta ebedi aleme göçen Dilaver Cebeci Hoca yı ilerleyen yıllarda mezarı başında değil, salonlarda sempozyumlarla anmak istediklerini, geçmişini bilmeyen ve anlayamayan toplumların geleceğini inşa edemeyeceğini, bu anlamda da gerek Üsküdar Gümüşhaneliler Derneğine ve tüm katılımcılara teşekkür ettiğini ‘’ beyan etti.

Sonrasında ise Dilaver Cebeci nin oğlu Çağrı Cebeci söz alarak ; ‘’ Babasının 13 yıl önce vefat ettiğini, herkesin gönlünde ayrı ve güzel yer edindiğini, vasiyeti gereği bir yamaca ve Türk Bayrağa altına defnedilmiş olduğunu, vefa’nın önemli olduğunu ve bu anlamda da programı tertip eden Üsküdar Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Muhammer Özkan a ve diğer tüm katılımcılara teşekkür ettiğini ‘’ beyan etti.

Sonrasında ise program sona erdi.

DİLAVER CEBECİ KİMDİR ?

Dilâver Cebeci, (d. 1943, KelkitGümüşhane - ö.29 Mayıs 2008). Şair, yazar, ilahiyatçı, akademisyen ve düşünür.

1943 yılında Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinin Dayısı köyünde dünyaya gelmiştir. 1948 yılında Kırıkkale'ye yerleşmişlerdir. 1970 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Aydın'da öğretmenlik ve Halk Eğitimi Başkanlığı, İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsü'nde öğretim görevliliği, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda neşriyat uzmanlığı, Üsküdar Kız Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde İktisat Tarihi yüksek lisansı ve sosyoloji doktorası yapan Cebeci, Marmara Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Özellikle bestelenen Türkiyem şiiriyle adını geniş kitlelere duyurmuştur. 2 çocuk babası olan Cebeci, 29 Mayıs 2008 tarihinde öldü.

İlk şiiri 1965 yılında Defne dergisinde çıktı. Şiirleri, hikâyeleri, mensureleri ve mizah yazılan DevletTöreBozkurtTürk EdebiyatıTürk YurduGüney SuOrtadoğuHergünYeni DüşünceAyrıntılı HaberTürkiye dergi ve gazetelerinde yayınlandı. Dilâver Cebeci, millî ve tarihi motiflerle bezeli lirik şiirleriyle tanınır. Edebiyatımıza "Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi" mizahî tipini kazandırdı. Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla yazdığı yazılarında Türk sosyal hayatına bir 16. yüzyıl Osmanlı vatandaşı gibi bakarak, bu hayatın Türk kültürüne yabana yönlerini latif bir üslupla hicvetti. Edebiyatımızda uzun ve hikâyemsi mensure türünü denedi ve bu denemelerinde milli romantizmi vermeye çalıştı.

2008 yılında kalp krizinden vefat eden şair İstanbul'da Çengelköy mezarlığına defnedilmiştir.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:14
Güneş 05:03
Öğle 12:34
İkindi 16:30
Akşam 19:55
Yatsı 21:35