banner333

banner309

GÜDEF’in dev projesi başladı

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) hayata geçirdiği ‘Geleceğe Yolculuk’ projesi kapsamında Gümüşhane’de köy okullarında eğitim gören ve daha önce hiç Gümüşhane dışına çıkmayan 300 öğrencinin İstanbul gezisi başladı. İlk günde hemşehrimiz işadamı Aydın Doğan öğrencilerle buluştu.

Dernek 25.12.2019, 19:01 26.12.2019, 10:25
GÜDEF’in dev projesi başladı
banner400

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) hayata geçirdiği ‘Geleceğe Yolculuk’ projesi kapsamında Gümüşhane’de köy okullarında eğitim gören ve daha önce hiç Gümüşhane dışına çıkmayan 300 öğrencinin İstanbul gezisi başladı.

24-27 Aralık tarihlerinde planlanan etkinlikte Gümüşhane’de taşıma usulüyle eğitim gören, daha önce Gümüşhane dışına çıkmamış, İstanbul’u, Boğazı ve birçok turistik mekanı filmlerde ve haberlerde gören, 300 ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencisinin katıldığı Geleceğe Yolculuk projesi kapsamında İstanbul’a ulaşan öğrenciler ilk olarak Çamlıca Camii’ni ziyaret etti.

Ardından Aydın Doğan Vakfında öğle yemeğinde Vakıf Başkanı Gümüşhaneli işadamı Aydın Doğan’la buluşan öğrenciler birlikte öğle yemeği yedi. Öğrencileri misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek GÜDEF’e projesi için teşekkür eden Doğan, çocuklara çeşitli hediyeler verdikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Üsküdar sahilinde gezen öğrenciler, Üsküdar Belediyesine ait Valide Sultan gemisiyle eğlenceli bir boğaz turu gerçekleştirdi. Öğrencilerin İstanbul boğazını gezmekten duyduğu memnuniyet gözlerinden okunurken, boğaz turuna GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun, GÜDEF yönetim kurulu üyeleri ve birçok dernek başkanı da öğrencilere eşlik etti. 

Boğaz turundan sonra Validebağ Korusunda bulunan Adile Sultan Kasrında filmlerde Özel Çamlıca Lisesi olarak geçen ve Hababam Sınıfının çekildiği film stüdyosu müzesini ziyaret eden öğrenciler, filmlerde gördükleri mekânları ziyaret etme fırsatı buldu. İnek Şaban, Güdük Necmi gibi birçok karakterin fotoğraflarının bulduğu sınıfı gezen öğrenciler Kel Mahmut karakterini canlandıran Münir Özkul’un balmumu heykeliyle fotoğraf çektirme fırsatı yakaladı.

Programın akşam bölümünde ise öğrenciler Ümraniye Belediyesi nikah salonunda akşam yemeğine katıldı.  Yemekte öğrencilerle buluşan GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun, “Hepiniz hoş geldiniz. Aslında biz Geleceğe Yolculuk projesini açıkladıktan sonra takriben 7-8 aydır Gümüşhane’de heyecanlı bir bekleyiş vardı. Bu programı biz Kasım ayının 18’inde gerçekleştirecektik, bazı sorunlar yüzünden bugüne kaldı. Gecikmelide olsa sizleri GÜDEF çatısı altında İstanbul’da ağırlamaktan dolayı yönetim kurulum adına onur ve gurur duyuyorum. İstanbul bugün sizleri bereketiyle karşıladı. İstanbul’umuzun sembolü haline gelen Çamlıca Camiimizde güne başlamış oldunuz. Şuana kadar gezdiğiniz ve gördüklerinizden memnun olduğunuz gözlerinizin ışıltısından anlaşılıyor. Bugün keyifli bir gün geçirdiğinize inanıyorum. Öyle de ümit ediyorum ve öyle olmasını da arzu ediyorum. İnşallah yarın da İstanbul’da keyifli bir gün geçirdikten sonra sizleri, perşembe günü erken saatlerde ecdadın tarih yazığı Çanakkale’ye uğurlayacağız. Bizim projemizin adı Geleceğe Yolculuk. Sizlerin gelecekle ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için bu projeyi düzenledik. Belki bir gün gelecekte İstanbul’u yöneteceksiniz. Bir gün bir ilçe belediyesini, bir gün vali ya da kaymakam olacaksınız. Bu projemizin amacı sizin geleceğe olan hedeflerinize ışık tutmaktır. Bugün Anadolu yakasını ve boğazı gezmiş olduk. Yarın ise Avrupa yakasında bulunan tarihi ve turistik alanları gezmiş olacağız” diye konuştu.

Olgun, bu projenin başından sonuna kadar emeği olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Gümüşhane 23-24. Dönem Milletvekili Prof.Dr. Kemalettin Aydın’a, Artvin Valisi hemşerimiz Yılmaz Doruk'a, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’e, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şahsında tüm çalışanlarına, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’e, kendilerine ev sahipliği yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a, İstanbul Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Ömer Okumuş’a, ilçe Belediye başkanlarına, Gümüşhane’de bu projenin gerçekleşmesi için çaba sarf eden bürokratlara, öğretmenlere ve emeği geçen yönetim kurulu üyeleriyle dernek teşekkür etti.

Programda konuşan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ise “Böyle güzel bir çalışmadan dolayı GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun’un şahsında tüm yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanlarını tebrik ediyorum. Bu tür organizasyonları geleceğimiz olan gençler için önemsiyor, her daim yardımcı olacağımızı bilmenizi istiyorum. Sizlere ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum. Geleceğe Yolculuk projesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50