banner333

banner309

13.02.2023, 08:41

Depremzedelere yardım Ortak paydamız

Asrın felaketine maruz kalan 10 İl'imizdeki canlarımıza destek olma noktasında tek yürek olan yüce milletimiz bu afet karşısında asil duruşu ile gereken yardımları yapmada adeta yarış halindedir. Öyleki yardım konvoylarının çokluğu nedeniyle araçlar şehir girişlerinde bekletilmekte hatta istek yapılınca bölgelerinden çıkış yapılsın diye de tembih etmektedirler.

Depremzedelerin imdadına yetişmek için canla başla çalışan devlet kurumları ve özeldeki yurttaşlarımızın bölgeye intikalleri konusunda geç kalınmadı ancak uzak oluşu nedeniyle zorunlu gecikme olmuştur. Büyük çaba harcandığı gerçektir. Bu gerçek bir mecburiyettir ,Devletin ise başta gelen görevidir.

Örneğin Hatay daki afete ilk destek yakın olan Adana dan verilmesi lazım ama Adana da ayni felaketle karşı karşıya. Gümüşhane den Çıkan ekip saat sabah 05.00 civarında çıkış yaptı ama Adıyaman'a 7 saat sonra varabildi. Buda alınan önlemlerin zamanında ve etkili biçimde alındığına örnek teşkil eder.

Gerçekte Afetzede İL'lere diğer İl l Valilerinden ve merkez Valilerinden görevlendirmeler yapıldı. Bu Valiler İL' lerinin tüm imkanları ile görevli oldukları İl ve il ve ilçelerinde hizmet yürütüyorlar. Öyleki bazı İllerde ve büyük ilçeler de iki vali bile var.

Hasılı devlet millet işbirliği üst düzeyde devam etmektedir. Tv lerden izliyoruz ve telefonlardan öğreniyoruz.

Küçük ölçekli Gümüşhane miz den İnanılmaz destek var. Çünkü ortak paydamız yardım.

Valimiz Kamuran Taşbilek in deprem saatinden hemen sonra Afad müdürlüğünde karargahını kurarak yaptığı organizasyon ile Afad müdürü Mesut Bayrak' başkanlığındaki ekibi daha kuşlar uyanmadan yola çıkararak Bölgeye intikal eden ilk ekipler arasında yer almasını sağlamıştır.

Ve Adliyemizin GTSO başkanı Sayın İsmail Akçay ın Belediye başkanı Ercan Çimen' in diğer ilçelerimizdeki Genel ve yerel Yönetimlerin gayretleri var. Prafabrik ev yapanlar Odun ihtiyacını karşılayan Torul ilçemiz ,70 kişi yi konuk eden Şiran İlçemiz Üniversitemiz ,İş adamı Ramada Otel sahibi, Zekai Araz ın K. Maraşlı iki aileye otelini açması ,bir tır yaşam malzemesi ,450 battaniye ile verdiği destek.

. Gümüştaş ,Dabağlar, Ustaoğlu Group, Olay gazetesi Muaammer Şeker , İzmit'ten İdris Çimen iş makineleriyle destek olan hemşerilerimiz. Ayrıca Hayme Ana Kız meslelk Lisesinin Fırını bölgeye ekmek için devrede . Çokluğu nedeniyle adlarını sıralayamadığım ayni ve maddi destek verenlere teşekkür borcumuzu yineliyerek Gümüşhane bu hizmette Marka oldu diyebiliriz . Bu Nedenle Vali Kamuran Taşbilek" iyiki Gümüşhane Valisiyim" demeden kendini alamadı.

Bir depremzede yakını olarak bu acı bitene kadar paylaşmaya devam .Sonucu İsmail Türüt'e ait türkünün son dizeleri ile bitirmede fayda var.

" Ölenler şehid oldu /Kalanlara selamet/ Boyle deprem olurmi/ sandık koptu kıyamet "."Yükseldi feryat figan sardı arş-ı alayı/ DEVLET- MİLLET EL ELE SARALIM BU YARAYI yusuf sadık- gümüşhane

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak 04:35
Güneş 06:02
Öğle 12:31
İkindi 16:04
Akşam 18:52
Yatsı 20:12