banner333

banner309

16.05.2023, 09:06

Gümüşhane- BESNİ hattı

Orası Besni, burası Gümüşhane. Arada var 636 km. yol ,arabanızla yaklaşık 9 saatten fazla bir yolculuk süresi.

 Neden ?Nasıl bir yolculuk ? Dilerseniz anlatayım:

    Kış mevsiminin son ayı Şubat’tayız.  Yerelde Gücük ayı olarak bilinen en kısa   ömürlü Ay. Ama başımıza büyük işler açmakla ünlenen bir Ay oldu. Takvimler 2023 ün  06.Şubat ‘ı  göstertdiğinin  üzerinden birkaç saat geçmişti  ki, saat  tam 04.20 de Doğu ve Güney Doğu İllerimizin 11 tanesi   asrı n depremi ile sarsıldı.

       Depremzedelerin ifadesine göre” Bu deprem değil bir bitişti bizim için” değerlendirmesini yaptılar. 50 binden fazla şehit binlerce yaralımız oldu. Hayatta kalanlar ,kaybettikleri yakın canlarının acısına bir daha göremeyecekleri komşularının acısı da eklenince dayanılması imkansız bu yürek yangını tüm vatandaşlarımızı derinden sarsmaya yetti ve arttı bile..

 Hasılı bölgede hüzün ve yas vard ı . Bu hasret belli ki bir süre daha devam edecek. Millet olarak yaşanan acı ortak paydamız oldu.

 Hayat devam ediyor diyerek devlet Millet iş birliği çer çevçeveresinde daha ilk günden itibaren yaralar sarılmaya başlandı. Birinci derecede sorumlu Devlet ve Erkânı ilk saatlerde deprem bölgesinde vatandaşlarla buluştu. Dayanacak gücü kalmayanlara destek olundu, bunu vefalı Yurttaşlarımızla başarmaya çalıştılar vede başarıyorlar. Öyleki:

   Bölgeye Kordinatör Valiler, Kaymakamlar atandı. Bu Mülki- İdare amirleri geldikleri İl ‘lerden ekipmanlarını ve personellerini getirerek kurtarma ,enkaz kaldırma ve sosyal ihtiyaçların noksansız karşılanmasında etkin görevler üstlendiler. Ve üstlenmeye de  da devan ediyorlar. Bu koordinatör Valiler den birisi de Muhterem Valimiz Kamuran Taşbilek, ASDIYAMAN- BESNİ İlçesinde görevlendirildi, Sayın Vali Görev emri daha yolda iken kendisini aradığımda” Hocam Besni’ye girmek üzereyiz” yanıtını benim için  şaşırtıcı olmadı. Çünkü Sayın Vali TAŞBİLEK, depremin olduğu 06 Şubat sat;04.20 den beri teyakkuz durumunda olduğunu biliyordum.

    Yanında Özel kalem Müdürü Ertuğrul Akçay.  Makam şoförleri Gökalp Üzüm,NahitOkumuş, İl özel İdaresi Sekreter Yardımcısı Kemalettin Demirkıran ve korumaları ile bölgeye intikal eden Vali Taşbilek kriz merkezinde yaptığı toplantıdan sonra iş bölümü ilkesi çerçevesinde enkaz kaldırmalarına hız verdi. Bir yandan da vatandaş ziyaretleri ,gönüllere dokunuş toplantıları yaparak halkın ayakta durmasına katkı sağladı.

 Kendisi anlatıyor. Hocam bazı geceler 5 saat bazı geceler 3 saat uykudan sora hep vatandaşların arasında olduk. Uyku nedirbilmedik . Yaklaşık 60 köyün hemen tamamına yakınını bizzat dolaşarak. dolaşamadığımı bir kaç köye arkadaşlarımı göndererek vatandaşlarla hem-hal olduk. Güya 10 gün kalacaktık 32 gün sonra  İL imize döndük.çünkü, Zigana Tünelinin açılış töreninin katılmak mecburiyeti vardı.

  Bu nedenle Yazımızın başlığını 1986 Yapımı “ Mardin- München(Münih) hattı” filminden esinlenerek

 Konumuzla da ilintili olduğu için”  Gümüşhane- Besni hattı “olarak koydum.

   Depremzedelerin adeta Vali babası olan Sayın Taşbilek duyduğu ve  tanık olduğu olaylar içerisinde birisi varki onu hiç unatamıyor.

    Efendim: .” Depremde eşini ve  kızını kaybeden depremzede bir öğretmen geriye kalan 10 yaşındaki diğer kızı ile hayata  tutunmaya çalışıyordu. Ama nasıl olduysa  bunalıma giren baba öğretmen önce yavru kızının hayatına sonrada kendi hayatına kıyarak yaşamına veda etti.”    Bölgeden ayrılmasına birkaç gün kala yaşadığı bu olayın şokunu henüz üzerinden atamayan Vali Taşbilek, olayı naklederken, mani olamadığı  gözlerinden akan iki damla yaş bizide ağlattı ve içimizi sızlatmaya yetti. Allah rahmet eylesin

   Besni siyah üzümü ile ünlenen şirin bir ilçe. Yıllar önce İlimizde mal müdürlüğü yapan Kaplan Kanatlı türk’de Besni li idi. Yakın dostluğumuz vardı. Gümüşhane- Besni hattı yıllar öncesinde atılmıştı ama Vali Taşbilek bunu” Gümüşhane-Besni  Gönül köprüsü “ne ,Dönüştürmeyi başardı. Kendisine minnettarız. 

      Koordinatörlük görevi devam eden Valimize başarılar.,Besni ve deprem bölgesinde hayatlarını kaybeden lere Allahtan rahmet depremzedelere sağlıklar dilerim. 12.05.2023                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Yusuf SADIK

                               Demokrat Gümüşhane Gazetesi Yönetmeni Eğitimci Yazar –Gazeteci)                                                

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:27
Güneş 06:50
Öğle 12:40
İkindi 15:46
Akşam 18:19
Yatsı 19:37