banner333

banner309

Zigana Gümüşkayak'ta Sezon Açıldı

Gümüşhane Torul da bulunan, Doğu Karadeniz de tek kayak merkezi olan Zigana Gümüşkayak tesislerinde kayak sezonu sporcuların şehitlerin anması ve Türk Bayrağı eşliğinde zirveden iniş yapmasıyla başladı.

Torul 25.12.2016, 12:10 26.12.2016, 09:55
banner400

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında bulunan ve Doğu Karadeniz bölgesinde tek kayak merkezi olan Zigana Gümüşkayak tesislerinde kayak sezonu sporcuların şehitleri anması ve Türk Bayrağı eşliğinde zirveden iniş yapmasıyla başladı.
Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen yağışla birlikte özel makineyle ezilmiş 2 bin 100 metre rakımlı pistte kar kalınlığı 50 santimetreye ulaşırken, bu yıl kızak pistinin yeri de değiştirildi. Sporcular alanda yalnızca kayak değil tesiste çalan Karadeniz müzikleri eşliğinde kar üstünde horon oynamayı da ihmal etmiyor.
Sezon açılışı nedeniyle kayak eğitimi alan sporcuları, vatandaşları ve tesis işletmecilerini ziyaret eden Gümüşhane Valisi Okay Memiş, sporcularla birlikte kayak pistinin en yüksek noktası olan 2 bin 192 metre rakımlı zirveye çıktı.
Kayakçılar ellerindeki dev Türk Bayrağı ile zirveden aşağı “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Ne mutlu Türküm diyene” ve “Vatan sana canım feda” sloganları atarak kayarak inerken, kar motoruyla sporcuları takip eden Vali Memiş, Zigana coğrafyasını zirveden inceledi.
Hem Trabzon hem de Gümüşhane’den kısa zamanda ulaşılabilen bölgede hem Karadeniz Teknik Üniversitesi hem de Gümüşhane Üniversitesinden yüzlerce öğrenci de kızakla kaymanın tadını çıkarırken, aileler de çocuklarıyla birlikte güneşli bir Zigana gününün tadını çıkardı.
Kar motoruyla zirveye giderek sporculara eşlik eden Vali Memiş, “Zirveden alternatif parkura baktık. Mevcut pistin karşısındaki alanın dünya standarlarında bir pist olma ihtimali olan bir yer. Arkadaşlarımızla o bölgeyi çalışıyoruz. Kayak federasyonumuz ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzle uğraşıyoruz. O bölgenin projesi de hazır. Buranın standartlarını biraz daha yükseltmek için keşif gezisi yaptık. Pistimiz hiç fena değil. Profesyonel sporcular çok daha uzun pist arzu ediyorlar. Ama kayağa yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler için Doğu Karadeniz’in en iyi pistine sahibiz. Hem Gümüşhane’ye hem Trabzon’a çok kısa mesafede” dedi.
Beraberinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan’la birlikte kayak antrenörleri ve genç sporcularla bir süre görüşen Vali Memiş, gazetecilere yaptığı açıklamada Gümüşhane Valiliği olarak 2016-2017 kayak sezonunu Doğu Karadeniz bölgesinin tek kayak merkezi olan Zigana’da kayakçıların Türk Bayrağı eşliğinde 15 Temmuz şehitleri ve en son terör olaylarında hayatlarını kaybeden bütün şehitler adına “Şehitler ölmez vatan bölünmez” edalarıyla sezonu başlattıklarını söyledi.
Gümüşhane olarak sezona hazır olduklarını vurgulayan Vali Memiş, “Hem Trabzon, hem Gümüşhane hem de Doğu Karadeniz bölgesindeki bütün hemşehrilerimizi Zigana Kayak Merkezine davet ediyoruz. Burası adeta bir doğa harikası, yalancı cennet gibi. Havasıyla, hem Trabzon’a hem Gümüşhane’ye yakınlığıyla özel bir yer burası. En az Uzungöl kadar güzel olan Limni gölüne de çok yakın” dedi.
"Canca kalesinde restorasyon başlıyor"
Gümüşhane’de 2017 yılının turizm açısından bir atak yılı olacağını vurgulayan Vali Memiş, “Zigana Kayak merkezi, Limni Gölü, Süleymaniye Mahallesi, dünyanın en önemli damlataşı mağaralarından Karaca Mağarası, Tomara Şelalesi, yaylalarımız var. Buralarda belirli altyapı çalışmaları yaptık. Canca kalesinin restorasyonuna başlıyoruz. Turizm Bakanlığımızla görüştük. Canca Kalesine seyir terası ve yolunun asfalt çalışmalarına hemen başlayıp bitireceğiz. Bizde hiç erteleme yok. Orayı da inşallah bu sezona yetiştireceğiz” diye konuştu.
"Türkiye'de en fazla yayla Gümüşhane'de"
Gümüşhane 440 yaylasıyla Türkiye’de en fazla yaylası olan şehir olduğunun altını çizen Vali Memiş, şehrin her köyünün de birer doğa harikası olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Biz bütün vatandaşlarımızı Gümüşhane’ye bekliyoruz. Gümüşhane halkı terbiyesi, kültürü ve misafirperverliğiyle ünlüdür. Tesislerimiz yeterli olmasa bile bir kapıyı tıklattığınızda size dünyanın neresinden gelirseniz gelin o misafirperverliğiyle sizi mutlu edecektir. Bütün Türkiye’nin her tarafındaki vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bizim insanımızın çok önemli özelliğini geldiklerinde test edebilirler. Bize yapmış olduğumuz bu hizmetlerde katkıda bulunan Milletvekillerimize, Bakanlarımıza, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Sömestr tatiliyle birlikte de burada çok güzel organizasyonlar olacak. Ben buraya gelen bütün misafirlerimizin mutlu bir şekilde ayrılacaklarının garantisini veriyorum.”
2 bin 100 metre rakımda kurulu kayak tesisinin mekanik tesis sorumlusu Bayram Yakut ise sezonun açılmasıyla birlikte hiçbir sorunları olmadığını, hazırlıkları daha önceden yaptıklarını söyledi. Kayak merkezinde 700 metre boyunca telesiyej tesisi bulunduğunu, 2 adet baby-lift bulunduğunu dile getiren Yakut, “Kar aracımız var. Kar sürekli eziliyor burada. Şuan hiçbir sorunumuz yok. Bütün kayak severleri kayak merkezimize bekliyoruz” dedi. Yakut, tesiste kar kalınlığının ezilmiş olarak 50 santimetre dolayında olduğunu, kayak pistleri ve kar kalitesinin mükemmel olduğunu vurguladı.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:27
Güneş 06:50
Öğle 12:40
İkindi 15:46
Akşam 18:19
Yatsı 19:37