banner333

banner309

Kar Var, Pist Var, Kayak Yapılamıyor SORUMLUSU KİM?

Torul ilçesi sınırlarında bulunan ve Karadeniz’in en önemli kayak merkezi olan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezinde dün gece gerçekleşen kar yağışının ardından doğalgaz borularının pistin ortasına istif edilmesi nedeniyle kar olmasına rağmen kayak yapılamıyor.

Torul 28.10.2018, 10:00
Kar Var, Pist Var, Kayak Yapılamıyor SORUMLUSU KİM?
banner400

Torul ilçesi sınırlarında bulunan ve Karadeniz’in en önemli kayak merkezi olan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezinde dün gece gerçekleşen kar yağışının ardından doğalgaz borularının pistin ortasına istif edilmesi nedeniyle kar olmasına rağmen kayak yapılamıyor.

Dün gece gerçekleşen ve yer yer kalınlığı 20 santimetreye ulaşan kar yağışının ardından 2 bin 100 metre rakımlı Zigana kayak merkezinde ‘Boru’ sorunu devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda konunun gündeme gelmesine rağmen yüklenici firmanın dev doğalgaz borularını pistten almaması tepkilere neden oluyor.

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesine Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından doğalgaz götürülmesi için yaklaşık önceki aylarda olaylı bir şekilde Zigana kayak merkezinin Muzaffer Demirhan pisti ve turizm yatırım alanının ortasından iş makinesiyle tahribat yapılmasının ardından konunun Gümüşhane kamuoyunda geniş yankı bulmasına, hem yerel hem de ulusal basına yansımasına rağmen yüklenici firma ve BOTAŞ yetkilileri Zigana’da hiçbir çalışma yapmadı.

“Kış Turizmi Merkezinin ortasına dinamit koydular”

Toplam 150 yatak kapasiteli tesiste toplantı salonu, kafeterya, restoran ve kayak odası bulunduğunu kaydeden Zigana Gümüşkayak Yaylakent işletmecisi Mehmet Eroğlu, her yıl hem yaz hem de kış aylarında yüzbinlerce kişinin uğrak yeri olan bölgenin 1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “Zigana Kış Turizm Merkezi” olarak ilan edilmesine rağmen doğalgaz boru hattının turizm alanı ve kayak pistinden geçirilmesini “Gümüşhane ve bölge turizmine dinamit konuluyor” olarak değerlendirdi.

“BOTAŞ boruları alacağını söyledi ama almadı”

Aylardır bu konuyla ilgili çalmadık kapı bırakmadıklarını ve bütün yetkililerden yaklaşan kayak sezonu öncesinde tahribatın giderilerek pist alanındaki boruların ve hafriyatın kaldırılmasını istediğini kaydeden Eroğlu, “Borular 2-3 aydır burada. BOTAŞ’tan arkadaşlar burada çalışma yapacaklarını ve en kısa zamanda bu boruları yer altına koyup sistemlerine devam edeceklerdi. Ondan sonra çalışmalarına Kadırga, Erikbeli tarafından başladılar. Burası için 20 gün önce kaldıracaklarını söylemişlerdi. Bunların buradan kalkmaması burada kayak yapılamaması demektir. Kayak pistinin tam içerisindeler. Biran önce kaldırmalarını bekliyoruz. Ayrıca onlara ait kablolar da otelin önünde duruyor. Bu konuda mağduriyetimizin biran önce giderilmesini istiyoruz” dedi.

“Bu haliyle pisti kullanma şansımız yok”

Boruların acemilerin kullandığı baby-lift tesisinin tam ortasında olduğunu ifade eden Eroğlu, “Bizim en çok kullanılan yerdeler. Hem bu haliyle risk arz ediyor hem de kullanma şansımız yok. Teleferiğin hattını da kesti. Bu alan genelde acemilerin kullandığı yer. Bunların biran önce kalkması lazım. Acemilerin pisti olduğu için daha tehlike arz ediyor” şeklinde konuştu.

“Biz sezona hazırız”

Dün gece gerçekleşen kar yağışıyla birlikte Zigana’da beklentilerinin artık kış turizmine yöneldiğini dile getiren Eroğlu, “Kış için hazırlıklarımızı yaptık. Kayakları, kızaklarımızı tamamladık. Karın yağması bizim için sevindirici oldu. 150 yatak kapasiteli otelimiz var. 3 restoranımız var. Kış aylarında kayak grupları için restoranların birini kafeterya, birini de dağcı gruplarına tahsis ediyoruz. Biz sezona tamamen hazırız” ifadelerini kullandı.

Yüzbinler Zigana’ya akın ediyor

Kayağa yeni başlayanlar için iki adet baby-lift ve 600 metre uzunluğunda telesiyej tesisinin bulunduğu kayak merkezi hem kayakla, hem kızakla kaymak isteyen bölge halkının, Zigana’nın eşsiz coğrafyasını seyredip dünyanın en lezzetli işlenmemiş kuzu eti olarak nitelendirilen etini yemek için gelen vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

BOTAŞ tarafından 27 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen “Beşikdüzü OSB Doğalgaz Boru Hattı Yapımı” ihalesi sonrası haziran ayı sonundan itibaren ilgili firma tarafından 108,37 kilometre uzunluğunda ki hat için Sarıtaş Yaylasından başlayan çalışmalar Cami Boğazı, Zigana Dağı ve Kadırga Yaylası üzerinden devam ediyor.

Kaynak: Gümüşkoza Gazetesi
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:04
Güneş 04:56
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 20:00
Yatsı 21:44