banner333

banner309

Şiran Belediyesi kesimhanesi ruhsatlandırıldı

Şiran Belediye Başkanlığına ait hayvan kesimhanesinin ruhsat ve mührü teslim edildi.

Şiran 07.07.2017, 18:38
Şiran Belediyesi kesimhanesi ruhsatlandırıldı
banner400

Şiran’ın Tekke Mahallesinde faaliyette olan hayvan kesimhanesi ruhsatı için Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak’ı makamında ziyaret ederek, kesimhane ruhsatını takdim etti.

Kesimhane haftada 4 gün faaliyet gösterecek. Günlük 4 büyükbaş ve 12 küçükbaş hayvan kesimi gerçekleştirebilecek kesimhanenin modernizasyonu tamamlanarak hizmete sunuldu.

Şiran ilçesinin ihtiyacını karşılayacak modern kesimhanede gıda güvenliğinin ilk aşaması olan sağlıklı hayvandan üretim prensibiyle hareket edilecek.

Belgeleri tam ve kesimden önceki muayenesinde hastalık belirtisi göstermeyen hayvanların kesime kabul edileceği ve kesim protokolünün her aşamasında temiz ve güvenli gıda sunma amaçlanan tesisle ilgili bilgi veren Birşen, “Kanın akıtılması, derinin yüzülmesi, iç organların çıkartılması ve karkasın ayrılması işlemleri ete dışardan bulaşmayı önleyecek şekilde zemine ve duvarlara temas etmeden monoray sistem üzerinde yapılmakta olup ayrılan karkaslar soğuk hava deposunda hızla soğutulmaktadır. Şiran Belediyesi Kesimhanesinde belediye sözleşmeli veteriner hekimi kesim günleri görev yapmakta olup ayrıca İlçe Müdürlüğümüzde görevli Resmi Veteriner Hekimler de kesime iştirak ederek Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelik doğrultusunda kesimhanede görev yapmaktadır. Kesim öncesi ve kesim sonrası muayene sonucunda insan tüketimine uygun olan karkaslar kesimhaneye ait sağlık işareti (et damgası) ile işaretlenerek arz edilmektedir” dedi.


 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48