banner333

banner309

Kürtün Barajında Balıkçılar Hasada Devam Ediyor

Gümüşhane Kürtün Baraj gölünde balık üretimi yapan üreticiler balık hasadı yapmaya devam ediyor.

Kürtün 28.11.2017, 23:43
Kürtün Barajında Balıkçılar Hasada Devam Ediyor
banner400

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen,  yaptığı açıklamada, Gümüşhane’de su ürünleri yetiştiricilik tesislerinin büyük çoğunluğunun, Torul baraj sahası ve Kürtün baraj sahasında faaliyet gösterdiğini belirtti.

Kürtün barajında bulunan alabalık tesislerine yıl içerisinde stoklanarak üretimi devam ettirilen yetiştiricilik ürünü alabalıkların hasadının devam ettiğini ifade eden İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane'nin su kaynaklarının balık üretimi için önemli bir potansiyele sahip olduğuna vurgulayarak ilimizde baraj gölleri ve akarsu potansiyelini önemli bir balık üretim merkezine dönüşmesi için desteklemelerimiz ve yönlendirmelerimize devam ediyor. İlimiz genelinde 38 su ürünleri işletmesi mevcut olup, bunun 22 adeti 4500 ton üretimle Kürtün ve Torul Barajlarımızda bulunmaktadır. Bu çabamız ve üreticilerimizin azmi ve isteği ile ilimiz önemli bir üretim merkezine dönüşmeye başladı. Son yıllarda üreticilerimizin artan balık üretimi önemli bir ekonomik döngü oluşturmaya başladı dedi.

Torul ve Kürtün Baraj göllerinde  kafes balıkçılığı artık bir kültür haline geldiğini ifade eden Birşen, Hasat edilen balıklar, yöre halkımıza  ve civar illerde satışı yapılmaktadır. Ayrıca 600 gr ile 1.000 kg arasında değişen bireysel ağırlıklara sahip alabalıkların denize giderek yetiştirildikten sonra yurt dışına ihraç edilmektedir.  Balık sevkiyatını tamamlayan işletmeler ise yavru balık stoklamasını yaparak yeni üretim sezonu için hazırlıklarını sürdürmektedirler. Üreticilerimize özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum ve sezonun bol kazançlı geçmesini diliyorum dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50