banner333

banner309

Vali Memiş Güneş Enerji Santralinde İncelemelerde Bulundu

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Köse ilçesine bağlı Gökçe Köyü’nde Gümüşhaneli girişimci Yusuf Çukutli tarafından kurulan yılda 2 bin meskenin elektriği üretecek kapasitesi bulunan güneş enerji santralinde incelemelerde bulundu.

Köse 23.02.2018, 08:00 22.02.2018, 23:00
Vali Memiş Güneş Enerji Santralinde İncelemelerde Bulundu
banner400

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Köse ilçesine bağlı Gökçe Köyü’nde Gümüşhaneli girişimci Yusuf Çukutli tarafından 1670 metre rakımlı arazi üzerinde yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırımla kurulan yılda 2 bin meskenin elektriği üretecek kapasitesi bulunan güneş enerji santralinde incelemelerde bulundu.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Memiş, burada yaptığı konuşmada geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen elektrik enerjisinin önemine dikkat çekti. Bütün dünyanın artık elektrik enerjisine doğru yöneldiğini belirten Vali Memiş, “Artık dünya fosil yakıttan enerji üretme işinden vazgeçmek durumundadır. Çünkü bu sonu olan bir yakıt türü. Petrol ve türevleri. Bütün dünya artık elektrik enerjisine doğru gidiyor. Otomobilde de öyle. Bunun dünyada öncülüğünü Tesla yapıyor. Bizim de yerli otomobil projemiz inşallah elektrik enerjisi üzerine olacak. Bu elektrik enerjisine en büyük doğal güç güneş enerjisi. Gelecekte kullandığımız cihazlar dahi bataryayla değil güneş enerjisiyle çalışacak. Bütün bilim adamları artık bu teknolojiyle uğraşıyor. Bizde de özellikle Kelkit havzasının bu potansiyeli var. Köse’de, Kelkit’te, Şiran’da ilimiz güneş ışınlarından daha fazla faydalanıyor. Ama bilimsel olarak yapılan verilerde çok daha iyi olan başka iller de var. En fazla Karaman’da yapıldı. Bu çalışmaları Başbakan Yardımcımız Fikri Işık Bey’in Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğu dönemden bildiğim bir konu. Biz de özellikle Kelkit havzasında bu özel sektörde Yusuf Bey gibi girişimcilerimizle bu teknolojiyi değerlendirmek istiyoruz. Burası bir başlangıç. Devamı gelecektir” dedi.

İlimizde güneş enerji santrallerine ilginin arttığını belirten Vali Memiş, ”Kelkit Belediyesi’nin de şu anda 1 MW’lık elektrik enerjisi projesi bitti. Yapım ihalesine geçilecek. Hayvan pazarının olduğu alana yapılacak. Kelkit Belediyemiz de kendi enerjisini kendisi üretecek.  Gümüşhane Belediyemiz ve üniversitemizin de böyle bir girişimi var. Biz de Gümüşhane Valiliği olarak projelendirebiliriz. Kurulan bir şirket vasıtasıyla bu konu üzerinde biz de çalışabiliriz.  Eskiden su akar Türk bakar deniliyordu. Artık suyu da güneşi de değerlendiriyoruz. Artık teknolojiyi kullanan bir Türkiye var. Sanayisini, yerli ve millî teknolojiyle yapan bir ülkeyiz. Gençlerimizi teknoloji kullanan değil, üreten bir gençlik olarak yetiştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Girişimci Yusuf Çukutli ise yaptığı açıklamada, projenin kurulu gücünün 1200 DC olduğunu ifade ederek maliyetin yaklaşık 5 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Yusuf Çukutli, “1 yılda 2 bin meskenin elektriğini üreteceğiz. Bu da Gümüşhane tüketiminin yıllık yüzde 2 buçuğuna tekabül ediyor. 20-25 yıllık bir ömrü var” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50