banner333

banner309

Kürtün ve Torul Barajlarında yılda 3 bin tonluk alabalık üretiliyor

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, tekneyle Özkürtün Barajı’na açılarak, burada faaliyet gösteren işletmelere ait balık üretim kafeslerini yerinde inceledi.

İş Dünyası 15.09.2017, 08:34
Kürtün ve Torul Barajlarında yılda 3 bin tonluk alabalık üretiliyor
banner400

Torul Kaymakamı ve Kürtün Kaymakam Vekili Mustafa Karali, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın’ın da kendisine eşlik ettiği incelemeleri sırasında kafeslerdeki balıkları da yemleyen Sayın Valimiz, işletme sahipleriyle görüşerek, balık üretimiyle ilgili bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Kürtün ve Özkürtün’ün, Karadeniz en önemli alabalık ve Karadeniz somonu üretim sahası olduğunu kaydederek“Kürtün ve Torul barajlarımız elektrik üretiminin yanı sıra balık üretimiyle de ilimizin ve bölgemizin ekonomisine ciddi katkı sağlayan iki barajımız. Buradaki tesislerdeki 11 işletmenin yılda yaklaşık 3 bin tonluk alabalık ve Karadeniz somonu üretimi söz konusu. İlimizin temiz ve sağlıklı sularında üretilen bu balıklar tüm Karadeniz Bölgesi illerine gönderiliyor. Hatta Karadeniz somunu daha sonra denize gidiyor ve buradaki yetiştirmenin ardından Japonya’ya ihraç ediliyor. Bizim için hakikaten mutluluk verici bir durum. Kürtün ve Özkürtün’de kafes balıkçılığı artık bir kültür haline geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörü de destekliyor. Hakikaten buradaki işletmelerin standartlara uygun işletmeler olduğunu gördük. Hatta bazı ölçüm cihazları Türkiye’de ilk defa burada deneniyor. Suyun sıcaklığı anında ölçülerek hem işletmelere hem de Bakanlığa aktarılıyor. Böylece balıklarda meydana gelebilecek hastalıklara anında müdahale imkanı oluyor. Ben bütün üreticilerimize teşekkür ediyorum, kendilerini ülkemiz ve bölge ekonomimize sağladıkları katkılardan dolayı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2024
İmsak 03:05
Güneş 04:57
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:59
Yatsı 21:43