banner333

banner309

Karabulut'un başarılı çalışmaları takdir topluyor.

Bayburt Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut'un alanında yaptığı başarılı çalışmalarla hemşehrilerinin büyük takdirini topluyor.

İş Dünyası 22.12.2016, 19:01
Karabulut'un başarılı çalışmaları takdir topluyor.
banner400

Bayburt Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut'un alanında yaptığı başarılı çalışmalarla hemşehrilerinin büyük takdirini topluyor.
 
Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut, “Bayburt Meralarında Otlatma Verimliliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında 2016 yılında köy meralarına 450 adet suluk, 50 adet gölgelik kazandırıldı. 2014 yılında başlatılan proje kapsamında bu güne kadar köy meralarına toplam bin 600 adet suluk, 100 adet gölgelik yapıldığını söyledi.

Yaptığı çalışmalar ile Bayburt’un Türkiye genelinde bu alanda en fazla çalışma yapan birkaç il arasına girmesini sağlayan Karabulut, “Bayburt hayvancığın çok yoğun olduğu, özellikle de mera hayvancılığının ön plana çıktığı bir il konumunda. Çünkü Bayburt yüzölçümünün yaklaşık yüzde 57’si çayır ve mera. Bu rakam ülke ortalamasının 3 katı. Yani ülke mera varlığımızın yüzde 1,5’u Bayburt’ta bulunmaktadır. Dolayısı ile mera varlığımız Bayburt için çok önemli bir potansiyel. Bu potansiyelin hayvancılıkta üretime ve avantaja dönüştürmek için meraların doğru ve etkin kullanımı, verimliliğinin arttırılması stratejik öneme ve önceliğe sahip bir husus. Bu doğrultuda Bayburt’un tüm köylerinde meralarda otlatma verimliğini etkileyen öncelikli sorunların çözümü için 2014 yılında bir proje başlattık. 5 yıllık bir planlama kapsamında ilimizin bütün köy meralarında hayvanların içme suyu ve gölgelik ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefledik. 5 yıllık projenin toplam maliyeti yaklaşık 2,5 milyon lira. 2014 yılında başlatılan proje kapsamında bu güne kadar köy meralarına toplam 1600 adet suluk, 100 adet gölgelik yapıldı. Önümüzde iki yıl boyunca yapılacak olanlarla birlikte toplamda Bayburt meralarına 2 bin 500 adet suluk ve 300 adet gölgelik kazandıracağız. Meralarımızın bu anlamda bir sorunu kalmayacak ve hayvancılık için daha elverişli kullanıma sahip olacaklar. Hayvancılık bizim öncelikli alanımız. Hayvancılık gelişirse, Bayburt’ta tarım gelişir, ekonomi gelişir, Bayburt gelişir. Buna inanıyoruz. Bu anlamda projelerimize her türlü desteği sağlayan başta Bakanımız Naci Ağbal olmak üzere, Sayın Valimize ve Sayın Milletvekilimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KAYNAK: GÜMÜŞKOZA 

Kaynak: Gümüşkoza Gazetesi
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Mayıs 2024
İmsak 03:02
Güneş 04:51
Öğle 12:24
İkindi 16:20
Akşam 19:47
Yatsı 21:28