banner333

banner309

İsmail Akçay: 2023 hedefleri için çalışıyoruz

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası'nda (GTSO) Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında organize edilen ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ temalı programda istihdam seferberliği ve 2019 yılı istihdam teşvikleri konuşuldu.

İş Dünyası 06.04.2019, 19:10
İsmail Akçay: 2023 hedefleri için çalışıyoruz
banner400

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası'nda (GTSO) Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında organize edilen ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ temalı programda istihdam seferberliği ve 2019 yılı istihdam teşvikleri konuşuldu.

GTSO Toplantı salonunda Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek başkanlığında gerçekleşen ve Meslek Odaları Başkanları, SGK ve İŞKUR İl Müdürleri, Gümüşhane iş dünyası ve sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren GTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan gerçeğin istihdam olduğunu ifade etti.

İstihdam seferberliğinin topyekûn bir seferberlik olduğunu söyleyen Başkan Akçay, “Eğer siz varsanız Gümüşhane Ticaret ve Sanayi odası var. Eğer sizler varsanız Gümüşhane Vilayet olarak var. Sizler olmazsanız Gümüşhane’de Ticaret ve Sanayi odası olmaz. Burada vilayet de olmaz. Bunu yapan Gümüşhane’nin çalışan üreten istihdam sağlayan değerli iş adamları ve meslek odası başkanlarıdır” dedi.

“2023 hedefleri için çalışıyoruz”

İş Dünyası olarak ülkemizin 2023 hedefleri için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Akçay, “Cumhurbaşkanımız her seferinde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey ihracat, üretim ve istihdamdır diyor. Cumhurbaşkanımızın bu tespitine sizde ben de yürekten katılıyoruz. Çünkü biz daha fazla üretmek zorundayız. Daha çok istihdam sağlamak zorundayız. Ülke olarak önümüzde 2023 hedefleri var. Bu hedeflere ulaşma noktasında Gümüşhane olarak bizde üzerimize düşeni yapmakla sorumluyuz. 2023 hedeflerimiz de 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolar gayrisafi milli hasılaya ulaşmamız gerekiyor. Kişi başı milli gelir 25 bin dolar seviyesine çıkması gerekiyor. Bütün bunların toplamında dünyanın en büyük 10. Ekonomisi olma yolunda ilerliyoruz. Bunu özel sektör yapacak. İş adamlarımız yatırımcılarımız yapacak” diye konuştu.

“Enerjimizi doğru değerlendirmeliyiz”

Teşviklerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Akçay, “Teşvikler bizim beklentilerimize destek vermiyor olabilir. Biz bunları iye öyle olmadı niye böyle olmadı diyerek enerjimizi harcamak yerine mevcut 8 başlıkta sunulan desteklerden ne şekilde yararlanabiliriz gayreti içerisinde olmalıyız. Bunları bir seferde okumayla anlamayabiliriz. Türkiye’de olmayan bir uygulama Gümüşhane’de var. Teşviklerle ilgili müdürlükler sizlere açık çek veriyor. Sizlere diyorlar ki teşviklerin içeriğini anlayamayan iş adamlarımız varsa bize telefon açsınlar gelip iş yerinde onlara durumu anlatalım. Ben bunu araştırdım başka bir vilayette bu yok. Bu yüzden müdürlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“Siz helal kazanmanın gayretindesiniz”

Programda konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, devletin önemli bir proje başlattığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Devletimiz önemli bir proje başlattı. Çünkü işin sonunda ekmek var, aş var. Yaşadığımız dünyada da aş kadar kıymetli bir şey yok. İki şey var biri aş diğeri aşk. Aşk’ı sevgi ile yapacağız ki hayatımıza değer katalım. Aş da Allah’ın verdiği rızık çerçevesinde çoluğumuzu çocuğumuzu rahatlatma noktasında çok özellikli bir şey. Allah kimseyi açlıkla perişanlıkla terbiye etmesin. İstihdamın özelliği de budur. Şu an %12 civarı bir işsizlik söz konusu ülkemizde. Bunun tek çaresi var o da üretmek. İstihdam sağlayacağız. Her zaman söylediğim bir şey var ki vatansever, kahraman adamlarla yapacağız. Paranın para kazandığı yerlerde insanlar çok rahat risk taşımadan çok rahatlıkla şu anda bile cebinde parası olan adamlar parasını döviz ve borsa üzerinden yabancı tahviller ile kendisini hiçbir sıkıntıya sokmadan hiçbir riske atmadan para kazanıyor. Bir yılın sonunda en kötü dönemde bile %20 para kazanıyor. Bunun karşılığında da kimseyle uğraşmıyorsunuz. Ne vergi isteyen oluyor ne sıkıntıya sokan oluyor. Ama siz bunu tercih etmiyorsunuz diyorsunuz ki biz üretim yapalım.” 

“Üretim her şeyden önemli”

Üretimin önemi ve sürekliliğine değinen Vali Taşbilek, “Siz Allah rızası için helalinden kazanalım diyorsunuz. Doğru işler yaparak para kazanalım diyorsunuz. Sadece para kazanmakta değil, Allah rızkı kimine daraltıyor kimine genişletiyor. Bizi genişletmişler sayarız diyorsunuz genişletende de başkaları için hak bıraktığını bilenler olarak istihdama yöneliyorsunuz. Allah’ın verdiği rızıkta Yetim’in darda kalmışın yolda kalmışın işsizin hakkı var. O hakkı teslim olma noktasındaki kahramanlarda sizlersiniz. Bu projenin özeti şudur ki üreteceğiz, çalışacağız. O desteği de biz devlet olarak elimizden ne geliyorsa sağlayacağız” şeklinde konuştu.

İstihdam seferberliği ile ilgili kurum tanıtımları ve destek paketlerinin anlatılmasından sonra iş insanları, oda ve birlik başkanları soru cevap bölümünde akıllarına takılanları karşılıklı olarak istişare etti. Toplantı günün anısına çekilen fotoğraf ile son buldu. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38