banner333

banner309

Gümüşhane TSO şirket kuruluşlarında tek durak oda oldu

Şirket ana sözleşmelerinde noter onayı zorunluluğunun kalktığını belirten Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, şirket kuruluşlarında bütün işlemlerin, notere gerek kalmadan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Ticaret Sicil Müdürlüğünde yapılacağını söyledi.

İş Dünyası 11.01.2017, 13:06
Gümüşhane TSO  şirket kuruluşlarında tek durak oda oldu
banner400

Tebliğ ile birlikte şirket kuruluş süreçlerinde de  önemli değişikliklerin  yapıldığını belirten Başkan Akçay;  ‘’Kuruluş aşamasındaki  şirket esas sözleşmeleri, artık  ticaret odamız bünyesinde hizmet veren ticaret sicil müdürlüğünde  ticaret sicili müdürü huzurunda imzalanacak. Daha önce şirket esas sözleşmeleri  noterler vasıtası ile yapılıyordu ve  ortalama masrafı 500 TL tutuyordu. Artık tebliğ ile birlikte  bu masraf asgari ücretin yüzde 10’u kadar olabilecek  ve işlemler ticaret sicil müdürlüğümüzde de yapılacak’’ dedi.

‘’HİSSE DEVİR TESCİLİNDEN ALINAN 342 ‘TL LİK  HARÇ BEDELİ DE  KALKTI’’

Ticaret Sicil Müdürlüklerin artık imza beyannamesini ve ana sözleşme tasdiklerini de yapabileceğini vurgulayan Başkan Akçay; ‘’Yeni düzenleme ile hisse devir tescilinden alınan 341 TL’lik harç bedeli de kalktı. Öte yandan TOBB(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)  ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen Harç Takip Sistemi yazılımı ile vergi dairelerine ve bankalara yatırılan  Ticaret Sicil Harçları da bundan sonra Ticaret  ve Sanayi Odaları tarafından tahsil edilebilecek.

‘’İMZA BEYANNAMELERİ DE SİCİL MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN DÜZENLENEBİLECEK’’

Şirket kuruluş ve ticari işletme açılışı işlemlerinde müdürlüklere ibrazı zorunlu olan imza beyannameleri de, sicil müdürlükleri tarafından düzenlenebileceğini belirten Başkan Akçay; ‘’Adına imza beyannamesi düzenlenen kişilerin kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra imza beyannameleri hazırlanacak ve müdür huzurunda imzalanacak. Böylece şirket kuruluşları ve onaylarda vatandaşımız daha hızlı ve rahatça işlemlerini yapabilecek.

‘’ÜYELERİMİZİN İŞ VE ZAMAN KAYBI ORTADAN KALKACAK’’

Hükümetimiz tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler ile şirketlerimiz hem zamandan tasarruf edecek  hem de maliyetlerini düşecek. Üyelerimizin lehine güzel gelişmelerle  dolu tebliğ dolayısıyla başta Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Gümrük ve Ticaret Bakanlığımıza ve taleplerimizi hükümet nezdinde yasalaşmasında büyük emeği olan  TOBB Başkanımız  Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na  teşekkür ediyorum.Düzenlemelerle birlikte şirket kuruluşlarında 1 haftada yapılan işlemler artık 1 gün içerisinde tamamlanacak. Banka hesaplarına ödenen ilan ücretleri ve Rekabet Kurumu Payı’nın odalar tarafından tahsili içinde çalışmalar devam ediyor. Bu iki uygulamanın da çok yakında odalar bünyesinde yapılması sağlanacak. Böylece birçok işde  bürokratik işlemler minimize edilecek, sağa sola dolaşmadan  işler hızlı, pratik ve ekonomik olarak  tek oda da yapılacak. Tüm bu güzel  uygulamalarla da  üyelerimizin iş ve zaman kaybı  ortadan kalmış oldu.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:03
Güneş 04:52
Öğle 12:24
İkindi 16:20
Akşam 19:46
Yatsı 21:27