banner333

banner309

6 Ürün Destekleme Kapsamında

Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Yem Bitkileri, Patates ve Fındık Havza Bazında Desteklenecek

İş Dünyası 23.08.2017, 18:48
6 Ürün Destekleme Kapsamında
banner400

Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Yem Bitkileri, Patates ve Fındık Havza Bazında Desteklenecek

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamındaki havza bazında desteklenecek ürünlerin dağılımı belirlendi.

Bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için Türkiye genelinde hayata geçirilecek bu model ile belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri çıkartıldı.

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirme yapıldı.

il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 941 havza/ilçe bazında dağılıma göre 2017 üretim sezonunda Gümüşhane’de havza bazında desteklenecek ürünler Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Yem Bitkileri, Patates ve Fındık olarak belirlendi.

Havzalara göre yapılan dağılımda ise Gümüşhane il merkezi ile birlikte Kelkit ve Şiran İlçelerinde; Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Yem Bitkileri ve Patates havza bazında desteklenecek ürünler arasında yer aldı.

Desteklenecek ürünler arasında Köse ve Torul ilçelerinde; Arpa, Buğday, Kuru Fasulye ve Yem Bitkileri belirlenirken, Kürtün İlçesinde ise; Buğday, Kuru Fasulye, Yem Bitkileri ve Fındık desteklemesi yapılması kararı alındı.

Kaynak: Gümüşkoza Gazetesi
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52